Austin Seven

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Austin Seven
Austin Seven
Austin Seven
Výrobce Austin Motor Company
Příbuzné vozy BMW Dixi
Austin Seven 1926
Austin Seven Tourer 1934

Austin Seven byl osobní vůz vyráběný britskou automobilkou Austin Motor Company v letech 19221939. Automobil se stal lidovým vozem a naprosto změnil motoristickou scénu ve Velké Británii i ve zbytku Evropy. Za dobu jeho výroby se prodalo zhruba 290 000 exemplářů, což bylo na tehdejší dobu velmi vysoké číslo. Jeho nástupcem se stal model Big Seven.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Motorismus byl zpočátku záležitostí bohatých průkopníků, ale v době, kdy vypukla první světová válka začala s automobily experimentovat i střední třída. Ostatní byli odkázáni na motocykly s postranními vozíky, tříkolky a jiná podobná vozidla. Zakladatel firmy Austin Motor Company Herbert Austin zpozoroval, že na trhu chybí vůz schopný s minimálními náklady a s nízkou pořizovací cenou přepravovat celou rodinu. Nakonec ve Spojených státech se prodalo již přes milion Fordů modelu T. První vůz s názvem Seven musel Herbert Austin vyvíjet doma, jelikož firma Austin jeho návrh lidového vozu nepřijala. Ovšem když se vůz v roce 1922 poprvé představil, vyvolal obrovský ohlas. Tajemství jeho úspěchu spočívalo v jeho ceně. V době svého uvedení stál 225 liber, což byla cena lepšího motocyklu se sajdkárou. Navíc s rostoucím počtem vyrobených vozů cena klesala, takže v roce 1926 bylo možné Seven pořídit už jen za 145 liber. Výroba dále úspěšně pokračovala a v roce 1929 bylo prodáno již přes 100 000 exemplářů, což bylo 37 % britského automobilového trhu. Model Seven také podnítil výrobu podobných vozů v zahraničí. Mezi nejvýznamnější automobilky vyrábějící model Seven na základě licence byla německá automobilka BMW. Její vůz se jmenoval BMW Dixi. Ve Francii koupila práva firma Resengart a ve Spojených státech nově vzniklá automobilka Austin Car Company.

Jelikož byl vůz lehký, nebylo k jeho pohonu potřeba silného motoru. Jednalo se o malý čtyřválec o objemu pouhých 696 cm³, brzy však zvýšeným na 747 cm³. Poskytoval výkon 7,5 kW (10 koní). Vůz dostal jednoduché elementární šasi se dvěma hlavními nosníky probíhající po celé délce vozu. Karoserie byla jednoduchá a lehká díky použití směsi ocelových panelů a hliníku. Vůz se nabízel v mnoha variantách, jako byl limuzína, otevřený tourer nebo dokonce ve sportovní úpravě s kompresorem. Používal se jako štábní armádní vůz, vůz pro kurýrní službu, jako dodávka a i jako vůz pro rozvážku mléka. Vůz dokonce získal i řadu sportovních úspěchů. Na závodní trati v Brooklands jako první vůz s objemem 750 cm³ překonal rychlost 160 km/h (100 mil/h). Před začátkem druhé světové války už však začal zastarávat jak svým technickým řešením, tak po stránce designu. Výroba byla ukončena v roce 1939, kdy byl model nahrazen modelem Big Seven. Tento model byl sice komfortnější, silnější, ale také dražší. Proto se nikdy neprodával tak dobře jako původní model Seven.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]