Attalovci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pergamské království
 Seleukovská říše
 Lýsimachova říše
282133
př. n. l
Římská republika 
Státní znak
znak
geografie
Mapa
obyvatelstvo
národnostní složení:
státní útvar
státní útvary a území
předcházející:
Seleukovská říše Seleukovská říše
Lýsimachova říše Lýsimachova říše
následující:
Římská republika Římská republika

Attalovci byla helénistická královská dynastie, která vládla městu Pergamon na severozápadě Malé Asie. Jeden z velitelů diadocha Lýsimacha jménem Filetairos, jehož otcem byl Makedonec Attalos a matkou Paflagoňanka Boa, ovládl v roce 282 př. n. l. tvrz Pergamon. Toto datum se tudíž považuje za okamžik počátku panování dynastie. Jeho následníci posílili vliv Pergamu, který proměnili ve významné kulturní centrum a mocné království. Ve třicátých letech 3. století př. n. l. se Attalos I. prohlásil jako první příslušník dynastie králem, když předtím zvítězil nad Galaty. Attalovci panovali Pergamu až do roku 133 př. n. l., kdy zemřel Attalos III., jenž ve své závěti odkázal pergamské království římské republice. Zřejmě tak chtěl zabránit následnictví svého nevlastního bratra Aristoníka.

Ve vnitřní části Velkého Diova oltáře v Pergamu se nachází vlys, znázorňující život Héraklova syna Télefa, jehož Attalovci velebili jako zakladatele města a dokonce ho prohlásili za svého prapředka, čímž se v podstatě označovali za potomky bohů. Touto legendou chtěli Attalovci upevnit pozici Pergamu v řecké mytologii, neboť jeho historie nebyla tak dlouhá a velkolepá jako v případě jiných významných řeckých měst období helénismu.

Posloupnost[editovat | editovat zdroj]

Rodokmen[editovat | editovat zdroj]

Rodokmen Attalovců

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Attalid dynasty na anglické Wikipedii a Attaliden na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ŚWIDERKOVÁ, Anna, Tvář helénistického světa, Praha: Panorama, 1983

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]