Přeskočit na obsah

Atlasova vzpoura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Atlasova vzpoura
AutorAyn Randová
Původní názevAtlas Shrugged
ZeměSpojené státy americké
Jazykangličtina
Žánrromantická fikce, mystérium, filozofická fikce, vědecká fikce a dystopická fikce
OceněníPrometheus Award (1983)
VydavatelRandom House
Datum vydání10. října 1957
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Atlasova vzpoura (Atlas Shrugged) je román spisovatelky Ayn Randové. Vyšel poprvé v roce 1957. Do češtiny byl přeložen a vydán v roce 2014. Jde o antiutopický román s prvky sci-fi, filosofie, tajemna a romance.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Ayn Randová psala tento román jako živé dílo představující filosofický směr objektivismus příběhem. Hlavním mottem této filosofie je „Člověk je člověk“, tedy „1 je 1“. Celá kniha je vyjádřením obdivu k tvůrčímu duchu člověka, úctě ke svobodě a respektu k druhým. Celé vyprávění je zasazeno do kontextu dějů kolem železniční společnosti Taggart Transcontinental. Řeší témata fungování společnosti jak z pohledu politiky, sociologie, náboženství, filosofie, tak i role vědy a techniky a její důležitosti pro život na Zemi.

Příběh se rozvíjí ve Spojených státech, kdy prominentní a úspěšní byznysmeni opouštějí své majetky a mizí beze stopy ze společnosti v reakci na agresivní a rostoucí regulace ze strany státu, které vedou postupně ke kolapsu životně důležitých odvětví hospodářství. Název knihy odkazuje na Atlase, Titána popsaného v novele jako „velikána, který přikrčený drží svět na ramenou“. Na název knihy se odkazuje i v textu, např. v rozhovoru mezi Franciskem d'Anconiou a Hankem Reardenem, ve kterém se d'Anconia ptá Hanka, jakou radu by dal Atlasovi, když vidí, že: „přes sebevětší úsilí a Titanovu snahu se svět stává stále těžší a tlačí ho čím dál tím víc k zemi“. Hank neví, co odpovědět, a d'Anconia tedy odpoví za něj: „pokrčí rameny“.

Nosným tématem románu je „role lidského rozumu a jeho význam pro existenci člověka“. Kniha otevírá řadu filosofických témat, na jejichž základě pak byla postavena celá filosofie objektivismu. Je to filosofie, která hájí důležitost rozumu, svobody konání, tvorby, individualismu, kritického myšlení a síly tvůrčích osobností, uznává principy laissez-faire kapitalismu jako rozumného ekonomického uspořádání a upozorňuje na rizika státních regulací a k čemu až mohou vést. V románě je hlavní osou střet dvou hlavních skupin lidí: té, co tvoří a vymýšlí, a té, co na druhých parazituje a přemýšlí, jak se přiživit díky regulativním „vyhláškám“, zákonům a dotacím.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Dle článku v americkém periodiku USA Today je Atlas Shrugged druhou nejinspirativnější knihou v USA po Bibli.[1] Toto vyhodnocení proběhlo na základě průzkumu mezi 5000 členy čtenářského klubu knihovny amerického kongresu. Kniha obhajuje svobodomyslný tvůrčí kapitalismus s prvky objektivismu proti projevům lidské iracionality a vládního etatismu.

Filmy[editovat | editovat zdroj]

Dle této knihy byly také natočeny tři filmy:

Celá trilogie vyšla také v roce 2014 v rámci Atlas Shrugged Trilogy Box Set: Special Edition Blu-Ray a byla obratem vyprodána.[zdroj?]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]