Atlas Copco

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Atlas Copco
Logo
Logo
Atlas Copco huvudkontor jan 2014.jpg
Právní forma aktiebolag
Založeno 1873
Sídlo Nacka
Souřadnice sídla
Oblast činnosti výroba
Dceřiné společnosti Atlas Copco (United States)
Atlas Copco (Austria)
Atlas Copco (Germany)
Atlas Copco (Belgium)
Oficiální web www.atlascopco.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Atlas Copco je předním světovým poskytovatelem řešení pro udržitelnou produktivitu. Skupina nabízí zákazníkům prostřednictvím inovačních kompresorů, vakuových řešení, generátorů, čerpadel, elektrického nářadí a montážních systémů. Atlas Copco vyvíjí produkty a služby zaměřené na produktivitu, energetickou účinnost, bezpečnost a ergonomii. Společnost byla založena v roce 1873, má sídlo ve Stockholmu ve Švédsku a má celosvětový dosah přes 180 zemí. V roce 2017 dosáhla společnost Atlas Copco příjmů 86 BSEK (9 BEUR) a přibližně 34 000 zaměstnanců.

Historie[editovat | editovat zdroj]

AB Atlas a Nya AB Atlas

Aktiebolaget Atlas vznikl v roce 1873, předseda André Oscar Wallenberg a Edvard Fränckel byli generálním ředitelem. Společnost dokázala vybudovat dílny v současném Atlasu ve Vasastadenu ve Stockholmu, stejně jako workshop v Södertälje. Workshopy ve Stockholmu se nacházejí hned vedle hlavní budovy a od začátku vyrábějí materiály pro železnici, jako jsou kočáry, nákladní vozy, převody, gramofony, parní stroje, zapalovací motory, kompresory a lokomotivy, ale i kanonáři pro obranu. V osmdesátých letech si koupil Brynäsvarvet v Gävle.

Do konce osmdesátých let 20. století společnost trpěla hospodářskou krizí a byla rekonstruována. Nová společnost byla pojmenována Nya AB Atlas. Počátkem 20. století se stlačený vzduch stal stále důležitějším produktem. Prvními produkty byly kladivo a dláta. V letech 1910 a 1920 byly přidány různé typy vrtacích strojů.

AB Diesel Motors a Atlas Diesel AB

Společnost Diesels Motors vznikla v roce 1898 na základě iniciativy Marcusa Wallenberga, který koupil licenci na výrobu vznětového motoru vyrobeného německým inženýrem Rudolf Diesel.

V roce 1898 společnost koupila dva velké pozemky v Sickle v západní části obce Nacka. Zde byla postavena továrna, ale také pracovní domy v současném Tallbackenu. První motory byly dodány v roce 1899. Výroba byla zpočátku poměrně malá, ale bylo investováno hodně vývoje. V roce 1907 bylo možné vyrobit reverzibilní (reverzibilní) vznětový motor, který by mohl být použit k řízení lodí, vynález vynálezce šéf firmy Jonas Hesselman.

V roce 1917 se motory Diesel Motors spojily s Atlasem a vytvořily AB Atlas Diesel. Společnost soustředila veškeré své operace na dílnách v Sickle v roce 1927 a obytné budovy byly stavěny v továrně Vasastaden. Současně bylo v Sickle vybudováno několik nových budov, včetně tzv. "Letecké společnosti". V dalších letech se podnik rozrostl.

Specializace[editovat | editovat zdroj]

Compressor Technology

Tato oblast vyrábí produkty pro ropný, plynárenský a zpracovatelský průmysl. Vyráběnými produkty jsou zejména průmyslové kompresory, expanzní turbíny, procesní kompresory, systémy řízení stlačeného vzduchu a zařízení pro úpravu vzduchu a plynu.

Vakuová technika

Vakuová technologie byla oddělena od kompresorové technologie a stala se vlastní obchodní oblastí 2017. Vyrábí vakuová řešení, která se mimo jiné používají k vytvoření čistého prostředí při výrobě například polovodičů.

Průmyslový

Tato oblast vyrábí především montážní systémy, produkty zajišťující kvalitu, software a průmyslové nástroje pro průmysl, jako jsou vozidla, dílna a údržba a servis vozidel.

Stavební inženýrství

Tato oblast vyrábí výrobky, jako jsou přenosné kompresory, generátory, kompaktory, stavební nástroje, lehké převody, čerpadla a asfaltovací zařízení.

Společnost[editovat | editovat zdroj]

Výroba

Společnost Atlas Copco vyrábí kritické součásti svých zařízení uvnitř a spolupracuje s obchodními partnery na nekritických součástech. Asi 75% výrobních nákladů na zařízení představuje zakoupené komponenty a přibližně 25% tvoří vnitřní součásti jádra, montážní náklady a režijní náklady. Zařízení představuje méně než 60% výnosů a výroba zařízení je založena především na objednávkách zákazníků. Pouze určité typy zařízení s vysokým objemem jsou vyráběny na základě očekávané poptávky.

Organizace

Verksamheten är organiserad i fyra affärsområden. Organisationen har både legala och operativa enheter. Varje enhet[förklaring behövs] har en affärsstyrelse som reflekterar gruppens operationella struktur. Affärsstyrelsens ansvar är att agera som en rådgivare och beslutsfattande organ när det gäller strategiska and operativa problem.

Generální ředitelé

Společnost Atlas-Copco a její předchůdci mají od svého založení v roce 1873 následující generální ředitele / manažery skupiny.

 • 1873-1887: Eduard Fränckel
 • 1887-1909: Oscar Lamm
 • 1909-1940: Gunnar Jacobsson
 • 1940-1957: Walter Wehtje
 • 1957-1970: Kurt-Allan Belfrage
 • 1970-1975: Erik Johnsson
 • 1975-1991: Tom Wachtmeister
 • 1991-1997: Michael Treschow
 • 1997-2002: Giulio Mazzalupi
 • 2002-2009: Gunnar Brock
 • 2009-2017: Ronnie Leten
 • 2017-: Mats Rahmström

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

V roce 1984 firma poskytla výbavu australským paleontologům při expedici na lokalitu Dinosaur Cove. Nově objevený dinosaurus byl pak na počest firmy pojmenován Atlascopcosaurus.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]