Assembler a ZX Spectrum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Assembler a ZX Spectrum, 1. díl
Assembler a ZX Spectrum 1.png
AutorTomáš Vilím
Původní názevAssembler a ZX Spectrum
ZeměČeskoslovensko
Jazykčeština
Žánrvýuka programování
VydavatelProxima – Software v. o. s.
Datum vydáníleden 1992
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Assembler a ZX Spectrum, 2. díl
Assembler a ZX Spectrum 2.gif
AutorTomáš Vilím
Původní názevAssembler a ZX Spectrum
ZeměČeskoslovensko
Jazykčeština
Žánrvýuka programování
VydavatelProxima – Software v. o. s.
Datum vydáníříjen 1992
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Assembler a ZX Spectrum je dvoudílná kniha pro výuku assembleru procesoru Z80 na počítači Sinclair ZX Spectrum a kompatibilních (například Didaktik). Autorem obou dílů je Tomáš Vilím. Oba díly byly vydány společností Proxima – Software v. o. s., první díl byl vydán v lednu 1992, druhý díl byl vydán v říjnu 1992.

První díl začíná úvodem do assembleru procesoru Z80, vysvětlením struktury registrů a funkce příznaků, včetně vysvětlení, jak která instrukce jaký příznak nastavuje, a popisem jednotlivých instrukcí. Následuje kapitola o psaní znaků na ZX Spectru, kde je nejprve vysvětlena struktura videoram ZX Spectra, následně je popsána možnost využít k zobrazení znaku podprogram z paměti ROM a ukázka vlastního programu pro zobrazení jednotlivých znaků a pro zobrazení celých textů. Kapitola o zobrazování celých textů obsahuje ukázku programu, který umožňuje zobrazit komprimovaný text. Dále kniha vysvětluje výpis čísel, obsluhu klávesnice, 16bitovou aritmetiku, generování zvuku, textový a číselný vstup z klávesnice a jeho vyhodnocení a magnetofonové operace.

Druhý díl je zaměřen především na grafiku, vysvětleny jsou operace posunu celého obrazu, zobrazování kurzoru, kreslení čar, zobrazování proporcionálních znaků, vyplnění uzavřeného obrazce, spritová grafika a práce s pracovní obrazovkou. Dále je vysvětlen přerušovací systém procesoru Z80 a jeho využití pro multitasking.

Zdrojové kódy uvedené v obou dílech knihy jsou odladěny pro překladač assembleru Prometheus. Zdrojové kódy k oběma dílům knihy byly později vydány na samostatných disketách Source I a Source II.[1]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • první díl knihy končí kapitolou Domluva, druhý díl končí kapitolou Pomluva.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nabídkový katalog, srpen 1994. [s.l.]: Proxima – Software, 1994. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]