User 1 (soubor programů)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

User 1 je soubor uživatelských programů pro počítače Sinclair ZX Spectrum a kompatibilní (například Didaktik). Všechny programy jsou českého původu, jejich autorem je Tomáš Vilím, který je napsal pod přezdívkou Universum. Vydavatelem souboru programů byla společnost Proxima – Software v. o. s., soubor byl vydán v roce 1992.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Devast Ace[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také ve článku Devast Ace.

Devast Ace je monitor a disasembler strojového kódu procesoru Z80. Program umožňuje trasování strojového kódu, umožňuje i výpis programu v Basicu a odhalit některé finty použité programátorem k utajení některých funkcí programu. Program počítá se standardním způsobem volání některých podprogramů z ROM ZX Spectra, takže po instrukci rst 8 následuje výpis číselné hodnoty následujícího bytu, po instrukci rst 28 následuje sekvence číselných hodnot následujících bytů, dokud není nalezen byte s hodnotou 38.

Devastace+[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také ve článku Devastace+.

Devastace+ je varianta programu Devast Ace schopná běžet v obrazové paměti ZX Spectra. Díky tomu neumožňuje některé funkce.

Wlezley 7[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také ve článku Wlezley 7.

Wlezley 7 je program pro grafické práce. Umožňuje kreslit a opravovat sprity, tvořit fonty, zobrazovat a přepisovat texty a upravovat obrázky. Umožňuje také prohlížení programů v Basicu. Grafické práce jsou možné pouze s pixely, není možné vytvářet větší celky, jako úsečky nebo kružnice. Program běží v obrazové části paměti ZX Spectra. Předchůdcem programu je Wlezley Alfa.[1]

Gargantua, Pantagruel, David, Goliath[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také ve článku Gargantua (program).
Související informace naleznete také ve článku Pantagruel (program).
Související informace naleznete také ve článku David (program).
Související informace naleznete také ve článku Goliath (program).

Gargantua, Pantagruel, David a Goliath jsou kopírovací programy. Vzájemně se liší v některých vlastnostech, např. velikostí volného místa pro kopírované soubory nebo způsobem komprimace kopírovaných souborů. Po operacích save, load a verify je možné vyslat na zvolený port libovolnou hodnotu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Universum. Public Domain - programy (téměř) zadarmo. ZX Magazín. 1993, čís. 1/93, s. 23-26. ISSN 1210-4833. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]