User 1 (soubor programů)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

User 1 je soubor uživatelských programů pro počítače Sinclair ZX Spectrum a kompatibilní (například Didaktik). Všechny programy jsou českého původu, jejich autorem je Tomáš Vilím, který je napsal pod přezdívkou Universum. Vydavatelem souboru programů byla společnost Proxima – Software v. o. s., soubor byl vydán v roce 1992.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Devast Ace[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Devast Ace.

Devast Ace je monitor a disasembler strojového kódu procesoru Z80. Program umožňuje trasování strojového kódu, umožňuje i výpis programu v Basicu a odhalit některé finty použité programátorem k utajení některých funkcí programu. Program počítá se standardním způsobem volání některých podprogramů z ROM ZX Spectra, takže po instrukci rst 8 následuje výpis číselné hodnoty následujícího bytu, po instrukci rst 28 následuje sekvence číselných hodnot následujících bytů, dokud není nalezen byte s hodnotou 38.

Devastace+[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Devastace+.

Devastace+ je varianta programu Devast Ace schopná běžet v obrazové paměti ZX Spectra. Díky tomu neumožňuje některé funkce.

Wlezley 7[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Wlezley 7.

Wlezley 7 je program pro grafické práce. Umožňuje kreslit a opravovat sprity, tvořit fonty, zobrazovat a přepisovat texty a upravovat obrázky. Umožňuje také prohlížení programů v Basicu. Grafické práce jsou možné pouze s pixely, není možné vytvářet větší celky, jako úsečky nebo kružnice. Program běží v obrazové části paměti ZX Spectra. Předchůdcem programu je Wlezley Alfa.[1]

Gargantua, Pantagruel, David, Goliath[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Gargantua (program).
Související informace naleznete také v článku Pantagruel (program).
Související informace naleznete také v článku David (program).
Související informace naleznete také v článku Goliath (program).

Gargantua, Pantagruel, David a Goliath jsou kopírovací programy. Vzájemně se liší v některých vlastnostech, např. velikostí volného místa pro kopírované soubory nebo způsobem komprimace kopírovaných souborů. Po operacích save, load a verify je možné vyslat na zvolený port libovolnou hodnotu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Universum. Public Domain - programy (téměř) zadarmo. ZX Magazín. 1993, čís. 1/93, s. 23-26. ISSN 1210-4833. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]