Asia Bibiová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Asia Bibiová
Narození 1971 (46–47 let)
Pákistán
Bydliště Pákistán
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Aasiya Noreen známá jako Asia Bibiová (* kolem 1971) je pákistánská křesťanka, která byla pákistánským soudem za údajné rouhání odsouzena k trestu oběšení. V červnu 2009 se Bibiová zapletla do hádky se skupinou muslimských žen s nimiž sbírala bobule, poté co se jedna z žen pohoršila nad tím že pije ze stejné studně jako ostatní. Následně byla obviněna z urážky islámského proroka Mohameda, což odmítá, zatčena a uvězněna. Měla tvrdit, že „zatímco Ježíš Kristus trpěl na kříži a zemřel pro lidi, prorok Mohamed nic tak významného neučinil.“[1] 8. listopadu 2010 byla odsouzena k smrti, pokud by byla popravena stala by se Noreen první pákistánskou ženou zákonně popravenou za rouhání.

Případu byla věnována velká mezinárodní pozornost. Propuštění Bibiové požadovala řada osobností, včetně papeže Benedikta XVI., a petic. Jedna z nich dosáhla 400 000 podpisů. Menší podporu jí prokázali její sousedé a islámští duchovní v její zemi – ti vytrvale požadují její popravu. Ministr pro křesťanské minority Šahbáz Bhattí a paňdžábský guvernér Salmán Tásír byli zavražděni poté, co se Bibiové veřejně zastali a požadovali zrušení zákona proti rouhání. Rodina Bibiové se začala skrývat poté, co její členové obdrželi výhrůžky smrtí.

V říjnu 2014 potvrdil vrchní soud v provincii Pandžáb rozsudek smrti bez určení data vykonání. Dne 22. července 2015, po téměř pěti letech od rozsudku, ji nejvyšší soud trest smrti pozastavil až do konce odvolacího procesu, čímž ji vysvitla naděje.[2]

Kritici trestnosti rouhání tvrdí, že je v Pákistánu zneužívána k vyřizování osobních účtů nebo k útokům na menšiny. Jde o společensky citlivé téma. Politikům a aktivistům, kteří chtějí zákony ohledně rouhání změnit, je vyhrožováno. Dosud nebyl nikdo za rouhání popraven, ale obvinění byli často lynčováni davy a několik rozsudků smrti nižších instancí bylo zrušeno pro nedostatek důkazů.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Pákistán chce popravit křesťanku za rouhání proti proroku Mohamedovi. IDNES.cz [online]. 2010-11-10 [cit. 2015-07-22]. Dostupné online. 
  2. a b Pakistan Supreme Court suspends Asia Bibi death sentence. BBC News [online]. 2015-07-22 [cit. 2015-07-22]. Dostupné online.