Artur Hajzer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Artur Hajzer
Artur Hajzer fotografia.jpg
Narození 28. června 1962
Zielona Góra
Úmrtí 7. července 2013 (ve věku 51 let)
Gašerbrum I
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Artur Hajzer (28. června 19627. července 2013, stěna Gašerbrumu) byl polský horolezec. Jeho první osmitisícovka byla Manáslu, kterou s Jerzym Kukuczkou zdolali novou cestou. Novou cestou vystoupil i na Šiša Pangmu, kde s ním byl opět Kukuczka a také Wanda Rutkiewiczová. V roce 1987 spolu s Kukuczkou jako první lidé zdolali Annapurnu v zimním období. O rok později vystoupili oba dva horolezci ještě na východní vrchol Annapurny. Třikrát se pokoušel o jižní stěnu Lhoce. Roku 1989 vedl záchrannou výpravu na Mount Everestu. Jeho dalším výstupem na osmitisícovku byla až v roce 2008 Dhaulágirí, kde jeho výpravu zachraňovali Radek Jaroš a Zdeněk Hrubý. O čtyři roky později vedl výpravu na Gašerbrum I, během níž došlo k prvnímu zimnímu výstupu na tuto osmitisícovku.

V roce 2013 se na Gašerbrum vrátil. Cílem bylo v krátkém sledu vystoupit na vrcholy Gašerbrum I i Gašerbrum II. Jeho další pokus o výstup ale byl zastaven kvůli silnému větru a při návratu do tábora se Hajzer zřítil v tzv. Japonském kuloáru.[1] Hajzer při sestupu dostal dojem, že došlo k pádu jeho kolegy z expedice Marcina Kaczkana. Ve snaze zachránit ho pravděpodobně Hajzer začal spěchat a zapomněl na opatrnost. Jeho pád z výšky 500 metrů shodou okolností viděl právě Kaczkan, když se ale dostal na dno Japonského kuloáru, byl Hajzer už mrtev. [2]

Hajzer byl ženatý a měl dvě děti.

Úspěšné výstupy na osmitisícovky[editovat | editovat zdroj]

Další úspěšné výstupy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. POLMAN, Daniel. Artur Hajzer tragicky zahynul – odešel jeden z posledních mohykánů Kukuczkovy generace. Lidé a hory [online]. 2013-07-11 [cit. 2013-07-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-04-04. (česky) 
  2. CROTHERS, David. Iconic Polish Climber Artur Hajzer Dies on Gasherbrum I. Alpinist [online]. 2013-07-16. Dostupné online.