Arnold z Lübecku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Arnold z Lübecku
Narození1150
Úmrtí27. června 1211 (ve věku 60–61 let)
Lübeck
Povoláníhistorik, spisovatel, kronikář, překladatel, katolický kněz a řeholník
TémataSlované, Třetí křížová výprava, Čtvrtá křížová výprava, služby v církvi, řeholní život, dějiny a překladatelská činnost
Významná dílaArnoldi Chronica Slavorum
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Arnold z Lübecku (?? – 27. června 1211 nebo 1214) byl středověký saský kronikář.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Arnold z Lübecku prožil podle některých zpráv mládí na dvoře Welfů. Jako mnichu v brunšvickém klášteře sv. Jiljí, rodovém klášteře Welfů, se mu dostalo církevního vzdělání. Od roku 1177 byl opatem v benediktinském klášteře Sv. Jana Evangelisty v Lübecku.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Arnold z Lübecku je autorem kroniky Chronica Slavorum (Slovanská kronika), která pokrývá období od roku 1171 do 1209/10. Tato kronika je pokračováním stejnojmenné kroniky kronikáře Helmolda z Bosau. Autor zaměřil hlavní pozornost na období vlády vévody Jindřicha Lva a jeho synů a na dějiny rodu Welfů. Kronika končí osudy císaře Oty IV. Brunšvického. V celé kronice je zřejmá Arnoldova úcta a loajalita k Welfům.

Z pověření Viléma z Lüneburgu, syna vévody Jindřicha Lva, Arnold z Lübecku volně přeložil do latiny středověkou legendu Gregorius od Hartmanna z Aue. V úvodu ke svému překladu Arnold poznamenal, že do té doby neznal latinskou ani žádnou jinou psanou verzi legendy a že v době před 12. stoletím kolovala pouze v ústním podání.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ARCHIBALD, Elizabeth. Incest and the medieval imagination. Oxford: Clarendon Press, 2001. ISBN 0198112092. S. 115. (anglicky)