Armero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Armero
Armerodisaster.png
Armero – znak
znak
Armero – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 285 m n. m.
Stát KolumbieKolumbie Kolumbie
Armero
Armero
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 440,5 km²
Správa
Vznik 1895
Oficiální web www.armeroguayabal-tolima.gov.co/index.shtml
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Armero je kolumbijské město, které bylo 13. listopadu 1985 kompletně zničeno lavinou bahna a kamení, která vznikla po erupci sopky Nevado del Ruiz. O život přišlo při této katastrofě více než 21 000 z celkového počtu 23 000 obyvatel.[1] Původně se město jmenovalo San Lorenzo. V roce 1930 bylo jméno změněno na Armero na památku José Armera, národního hrdiny.

Ruiny města Armero leží severozápadně od hlavního města Bogoty při rychlostní silnici z Bogoty do Manizales. Armero bylo před svým zničením důležitým obchodním místem, díky své koloniální architektuře známým i pod jménem „ciudad blanca“ (bílé město). V současnosti zde stojí pouze čerpací stanice a zbytky jedné z budov.

Od odpoledne 13. listopadu 1985 došlo k erupci na 70 kilometrů západně vzdáleném vulkánu Nevado del Ruiz. Zpočátku šlo jen o drobné exploze. Kolem deváté hodiny večer však aktivita silně zesílila a sopka během tří hodin chrlila popel a sopečné pumy.

Žhavá láva, sopečné pumy a horké pyroklastické proudy roztavily sněhový pokryv vrcholu sopky o rozloze 25 čtverečních kilometrů. Tento proces vytvořil lahar, který rychlostí 40 až 60 kilometrů v hodině zamířil směrem k východnímu úpatí hory úzkým kaňonem řeky „Lagunillas“, který v délce 60 kilometrů překonává převýšení 4 000 metrů. Vzniklý bahnotok cestou pohltil vše, co mu stálo v cestě.

Do města ležícího při ústí kaňonu se třicetimetrová vlna bahna, kamení a pokácených stromů přihnala kolem 23. hodiny. Během několika minut následovalo několik dalších vln.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.eltiempo.com/nacion/cali/2007-04-18/ARTICULO-WEB-NOTA_INTERIOR-3518676.html

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Erupce sopky Nevado del Ruiz v září 1985