Aristides Sousa Mendes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Spravedlivý
mezi národy
Hlavní článek
Holocaust
Lidé, kteří pomáhali Židům
Spravedlivost
Sedm Noemových přikázání
Jad Vašem
Slavní jednotlivci

DamaskinosHoLutzSchindlerSendlerowaWallenbergPalatucciSousa-MendesGrüningerPitter

Národy a skupiny

Čeští spravedliví
Polští spravedliví
Spravedliví podle země

Aristides Sousa Mendes

Aristides de Sousa Mendes do Amaral e Abranches (19. července 1885 Cabanas de Viriato - 3. dubna 1954 Lisabon) byl portugalský šlechtic a diplomat. Jako konzul v Bordeaux vydal během let 1940-1941 navzdory instrukcím své vlády vstupní víza do Portugalska asi 30 000 osobám, většinou Židům.

„Má vláda odmítla vydávat víza jakýmkoliv uprchlíkům. Ale já nemohu poslat ty lidi na smrt… Jsem rozhodnut vydat vízum každému, kdo si o ně řekne… I kdybych měl být propuštěn, musím jednat jako křesťan, jak mi káže mé svědomí.“ (Aristides de Sousa Mendes, Bordeaux 1940)

V roce 1941 byl pro tuto svou činnost přinucen svými nadřízenými odejít do důchodu. Zemřel v naprosté chudobě roku 1954. V roce 1967 mu Jad Vašem udělil titul Spravedlivý mezi národy. V roce 1987 Portugalsko rehabilitovalo jeho památku. Na konci roku 2006 jej hlasy diváků RTF umístily v první desítce ankety Největší Portugalec, v následujícím druhém kole (vybíralo se již jen z první desítky) se pak umístil na třetím místě, za Antóniem Salazarem a Álvarem Cunhalem.

Šablona:Pahýl - biografie