Archeologie Súdánu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kazimierz Michałowski

Archeologie Súdánu (také núbiologie, poprvé užito Kazimierzem Michałowskim v 60. letech) je obor archeologie se zaměřením na studium Súdánu a jeho památek. Archeologie Súdánu byla po dlouhou dobu součástí oboru egyptologie, a částečně jí zůstává dodnes, protože mnoho nápisů bylo psáno v egyptských hieroglyfech a núbijská kultura byla po dlouhou dobu egyptskou silně ovlivňována. Většina archeologů zabývajících se vykopávkami v Súdánu byla činná také v Egyptě.

Zájem o archeologické vykopávky v Núbii, historické části Súdánu byly podníceny záměrem egyptské vlády vybudovat na Nilu Asuánskou přehradu, která by část egyptských a súdánských památek zatopila. V letech 1959–1967 pod záštitou UNESCA pracovalo na vykopávkách v Núbii na 40 týmů v celého světa, podílelo se i Československo. Některé stavební památky byly přemístěny z dosahu přehrady, další tisíce předmětů byly zajištěny a převezeny do Evropy a Ameriky. Od roku 1970 mnoho odborníků, kteří se podíleli na záchranných pracích, nadále pracovalo se získanými daty. I po postavení Asuánské přehrady pokračuje archeologický průzkum nezaplavených částí severního Súdánu.

Až v posledních desetiletích se archeologie Súdánu snaží etablovat jako samostatná disciplína. V Polsku je obor zastoupen na Polském institutu středomořské archeologie na Varšavské univerzitě či v Německu na Humboldtově univerzitěBerlíně.

Archeologové zabývající se Súdánem[editovat | editovat zdroj]

Socha bohyně Isis z núbijské Naqy, dnes v Egyptském muzeu v Berlíně
19. století
20. století
21. století

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • STROUHAL, Eugen. Czechoslovak Research in Nubia 1961-67. Current Anthropology. Prosinec 1968, roč. 9, čís. 5, s. 539-541. DOI:10.1086/200951. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Sudanarchäologie na německé Wikipedii a Nubiologia na katalánské Wikipedii.