Archeologie ONLINE

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Archeologie ONLINE
Zkratka AOnline
Zřizovatel Archeologický ústav AV ČR, Brno, v. v. i., Archeologický ústav AV ČR, Praha, v. v. i.
Vznik 2015
Účel Rozcestník informačních zdrojů souvisejících s archeologii a poznáním minulé krajiny České republiky dostupný pro širokou veřejnost
Oficiální web www.archeologieonline.cz
Poznámky Související projekty a zdroje: program Akademie věd ČR Strategie AV21 – Paměť v digitálním věku, AIS CR, institucionální
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Archeologie ONLINE (AOnline) je digitální informační zdroj svázaný s archeologií v ČR a poznáním minulé krajiny. Je součástí zastřešující platformy Archeologický informační systém ČR. Cílem portálu je nabídnout uživateli rozcestník, který umožní se zorientovat v souvisejících infrastrukturách, evidenčních systémech, nástrojích a portálech, které jsou k dispozici v digitální podobě[1].

Obsah webu[editovat | editovat zdroj]

Web je rozdělen do tří sekcí:

  1. MAPA - slouží pro přiblížení datového obsahu jednotlivých nabízených zdrojů, dovoluje data procházet, filtrovat;
  2. ZDROJE - obsahuje strukturovaný popis jednotlivých informačních systémů a databází, prezentující jejich potenciál a umožňující jejich vzájemné porovnávání;
  3. PRAXE - příklady dobré praxe týkající se data managementu a zpřístupňování dat.

Portál je zaměřen zejména na širokou laickou veřejnost, avšak svůj nesporný význam má také pro odborné publikum, právě díky cíli stát se vstupní branou k co největšímu množství informací o specializovaných zdrojích dat. Sekce mapa umožňuje dynamicky filtrovat a prohledávat obsažená vzorová data z dílčích zdrojů.

Ambicí portálu je stát se prostředkem propagace a zpřehlednění dostupných infrastruktur, evidenčních systémů, nástrojů a portálů působícím v digitálním prostředí české archeologie. Jeho význam roste s každým novým informačním zdrojem. Jeho cílem[2] je nasměrovat pozornost široké veřejnosti i odborníků přímo k původním zdrojům.

Zdrojový kód[editovat | editovat zdroj]

Aplikace je dostupná jako otevřený zdroj na portálu GitHub.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Citace[editovat | editovat zdroj]

  1. LEČBYCHOVÁ, Olga, et al. The Archaeological Information System of the Czech Republic – A Big Solution for Big Data. In: W. Börner, S. Uhlirz (eds.), Proceedings of the 23rd International Conference on Cultural Heritage and New Technologies 2018. Vienna: 2018, roč. 23. Dostupné online. 
  2. NOVÁK, David; KUNA, Martin; LEČBYCHOVÁ, Olga. IT and the Humanities in the 21th Century – The Case for Archaeology. In: 9th International Conference on Advanced Computer Information Technologies, ACIT 2019 - Proceedings. České Budějovice: 2019, roč. 9, s. 496–499. Dostupné online. 
  3. ARUP-CAS/aiscr-aonline. github.com [online]. 2020-02-26 [cit. 2020-04-19]. Original-date: 2017-11-28T11:02:23Z. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Archeologie ONLINE

Archeologický informační systém ČR (AIS CR)