Antverpský výstavní holub

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Antverpský výstavní holub
Základní informace
Země původuSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Využitíokrasný chov
Stupeň prošlechtěníušlechtilé plemeno
Směr užitkovostiokrasné plemeno
Tělesná charakteristika
Tělesný rámecvelký
Klasifikace a standard
Plemenná skupinaBradavičnatí holubi, užitkoví holubi
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons

Antverpský výstavní holub, anglicky Show Antwerp, je plemeno holuba domácího. Je to nejstarší plemeno ze skupiny tzv. výstavních holubů,[1] ptáků, kteří byli vyšlechtěni z poštovního holuba zdůrazněním některých líbivých exteriérových znaků, hlavně tvaru hlavy a zobáku, do ryze okrasných plemen. Antverpský výstavní holub je větší holub s nápadně krátkým, silným zobákem, širokou hrudí, nazad skloněným hřbetem a krátkýma nohama. Je to plemeno vzácné, poněkud podobné německému výstavnímu holubovi.[2] V seznamu plemen EE se řadí do plemenné skupiny užitkových holubů a je zapsán pod číslem 0026.

Antverpský výstavní holub vzniklo na bázi poštovního holuba, s přimísením krve indiánaracků.[2] Nejdůležitějším exteriérovým znakem je jeho hlava: je velká, široká, vejčitého tvaru a s co nejkratším čelem. Zobák je velmi krátký, silný a tupý, s horní i dolní polovinou stejné šířky. Plemeno existuje ve dvou rázech, které se délkou zobáku liší, ale i dlouholící ráz se vyznačuje kratší hlavou, než mají ostatní výstavní plemena.[1] Ozobí je krátké a jemné. Oči jsou velké, položené níže než u německého výstavního holuba, s oranžovou až červenou duhovkou, obočnice jsou úzké a jemné.

Krk je silný, spíše kratší a přechází v trup s širokou a dobře zaoblenou hrudí. Hřbet je dlouhý, plochý a skloněný vzad. Ocas je nesen v linii hřbetu, je dobře složený a téměř se dotýká země, křídla leží na ocase. Nohy jsou krátké a silné, s neopeřenými běháky či prsty.

Opeření je hladké a přilehlé. Antverpský výstavní holub nemá žádné pernaté ozdoby a barva opeření se hodnotí až na posledním místě. Chová se ve všech rázech známých u poštovních holubů, kromě kreseb, které kombinují bílé a barevné opeření.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b HAVLÍN, Jiří, a kol. Domácí chov zvířat. 3. vyd. Praha: Zemědělské nakladatelství Brázda, 1991. 338 s. ISBN 80-209-0189-2. Kapitola Kombinovaný chov užitkovo-okrasný, s. 190. 
  2. a b PETRŽÍLKA, Slavibor; TYLLER, Milan. Holubi. 5. vyd. Praha: Aventinum, 2004. 223 s. ISBN 80-7151-235-4. Kapitola Antverpský výstavní holub, s. 174. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • PETRŽÍLKA, Slavibor; TYLLER, Milan. Holubi. 5. vyd. Praha: Aventinum, 2004. 223 s. ISBN 80-7151-235-4. 
  • HAVLÍN, Jiří, a kol. Domácí chov zvířat. 3. vyd. Praha: Zemědělské nakladatelství Brázda, 1991. 338 s. ISBN 80-209-0189-2.