Annwn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Annwn, Annwfn, nebo také Annwfyn (ve středověké Velštině, Annwvn, Annwyn, Annwyfn, Annwvyn, nebo Annwfyn, česky vyslovováno jako Anún) je v legendách velšských Keltů mytologické podsvětí. Vládcem tohoto podsvětí je Arawn (v Artušovských legendách to bývá také mytický vládce Gwyn ap Nudd). Je to v podstatě svět potěšení a věčného mládí, kde neexistují nemoci a hodovní síně přetékají jídlem a pitím. Jeho křesťanskou obdobou bývá označován tzv. Ráj nebo také Království nebeské .

Název a etymologie[editovat | editovat zdroj]

Středověké zdroje naznačují, že termín měl ve středověku znít jako "velmi hluboký". Jiný výklad ovšem uvádí, že by se mohlo jednat o formu galského slova antumnos nalezeného na jedné z galských starověkých proklínacích tabulek, jehož původní termín mohl být ande-dubnos, což bylo obyčejné Galo-Bretonské slovo, které doslovně znamenalo "podsvětí".

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Annwn na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Sims-Williams, Patrick. (1990). "Some Celtic otherworld terms". Celtic Language, Celtic Culture: a Festschrift for Eric P. Hamp, ed. Ann T. E. Matonis and Daniel F. Mela, pp. 57–84. Van Nuys, Ca.: Ford & Bailie.

Související články[editovat | editovat zdroj]