Anketa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Anketa (z franc. enquete [ankét], průzkum, šetření) je nesystematický průzkum názorů dotazem u obvykle malé skupiny respondentů, jejichž počet a/nebo výběr nesplňuje statistická kritéria. Výsledky ankety tedy nelze považovat za reprezentativní a bez dalšího rozšířit na celou populaci.

Možnosti a omezení[editovat | editovat zdroj]

Význam ankety může být zejména v zajímavosti odpovědí, které jsou proto obvykle zveřejňovány v plném znění a umožňují kvalitativní zkoumání. Výsledky však nejsou reprezentativní a jakékoli kvantitativní zpracování včetně vyjadřování v procentech je velmi problematické. Anketa vyjadřuje pouze názory dotázaných, které nelze zobecňovat, neboť výběr respondentů není reprezentativní – respondenty jsou buď známé osobnosti nebo odborníci, které autor ankety sám vybral, lidé, kteří se sami přihlásili (bloggeři, dopisy redakci a pod.), anebo lidé, kteří se náhodou vyskytli na nějakém místě a redaktor jim položil anketní otázky.

Naproti tomu odborně prováděné průzkumy mínění veřejnosti nebo nějaké skupiny, které lze kvantitativně (statisticky) zpracovávat a zobecňovat, vyžadují daleko větší počet respondentů (stovky až tisíce) a pečlivý výběr tak, aby soubor respondentů vykazoval podobné charakteristiky (například rozložení podle věku, pohlaví, vzdělání, postavení a pod.) jako celek zkoumané skupiny.

Čtenářské ankety[editovat | editovat zdroj]

Rozličné ankety často pořádají pravidelně i náhodně také různá populární média (noviny, časopisy, rozhlasové a televizní stanice, internetové servery apod.). Mezi nejznámější čtenářské ankety časopisu Mladý svět kdysi patřil např. Zlatý slavík - dnes přetvořena na anketu Český slavík, diváckou anketou je i cena Týtý, mezi známé novinářské ankety patří i Sportovec roku (Atlet roku, Zlatá hokejka, Zlatý míč České republiky, Král bílé stopy, Zlatý kanár, Král cyklistiky atd.)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • M. Petrusek (vyd.), Velký sociologický slovník. Praha: Karolinum 1996. Heslo Anketa, str. 76.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo anketa ve Wikislovníku