Anketa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Anketa (z franc. enquête [ankét], průzkum, šetření) je průzkum názorů dotazem u skupiny respondentů, jejichž výběr neumožňuje náležité zobecnění na celou populaci. Tvůrci ankety rozšíří dotazník například na internetu, v tištěných periodicích nebo na letácích k volnému rozebrání a každému potenciálnímu respondentovi ponechají na vůli, zda se účastní nebo ne, takže dochází k samovýběru. Často dokonce ani nelze zabránit, aby někdo odpovídal vícekrát nebo jinak manipuloval výstupy ankety. Někdy je problémem anket také příliš malý počet získaných odpovědí, což platí zejména pro situace, kdy se novinář zeptá několika lidí náhodně přítomných okolo. Výsledky ankety tedy nelze považovat za reprezentativní a bez dalšího rozšířit na celou populaci.

Možnosti a omezení[editovat | editovat zdroj]

Význam ankety může být zejména v zajímavosti odpovědí, které jsou proto obvykle zveřejňovány v plném znění a umožňují kvalitativní zkoumání. Výsledky však nejsou reprezentativní a jakékoli kvantitativní zpracování včetně vyjadřování v procentech je velmi problematické. Anketa vyjadřuje pouze názory dotázaných, které nelze zobecňovat, neboť výběr respondentů není reprezentativní – respondenty jsou buď známé osobnosti nebo odborníci, které autor ankety sám vybral, lidé, kteří se sami přihlásili (bloggeři, dopisy redakci a pod.), anebo lidé, kteří se náhodou vyskytli na nějakém místě a redaktor jim položil anketní otázky.

Naproti tomu odborně prováděné průzkumy mínění veřejnosti nebo nějaké skupiny, které lze kvantitativně (statisticky) zpracovávat a zobecňovat, vyžadují daleko větší počet respondentů (stovky až tisíce) a pečlivý výběr tak, aby soubor respondentů vykazoval podobné charakteristiky (například rozložení podle věku, pohlaví, vzdělání, postavení a pod.) jako celek zkoumané skupiny.

Čtenářské ankety[editovat | editovat zdroj]

Rozličné ankety často pořádají pravidelně i náhodně také různá populární média (noviny, časopisy, rozhlasové a televizní stanice, internetové servery apod.). Mezi nejznámější čtenářské ankety časopisu Mladý svět kdysi patřil např. Zlatý slavík - dnes přetvořena na anketu Český slavík, diváckou anketou je i cena Týtý, mezi známé novinářské ankety patří i Sportovec roku (Atlet roku, Zlatá hokejka, Zlatý míč České republiky, Král bílé stopy, Zlatý kanár, Král cyklistiky atd.)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • M. Petrusek (vyd.), Velký sociologický slovník. Praha: Karolinum 1996. Heslo Anketa, str. 76.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo anketa ve Wikislovníku