Animátor mládeže

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Animátor (animátor mládeže) je termín, který se v češtině zhruba od 90. let 20. století používá v některých církevních nebo s křesťanskými církvemi spjatých skupinách a aktivitách pro označení osob, zpravidla mladých, které vedou činnosti zejména s mládeží nebo při nich pomáhají. Označení se používá zejména v římskokatolické a řeckokatolické církvi.

Pro obdobné pozice se v jiných hnutích používají kromě označení vedoucí také pojmy jako rádce (ve skautském hnutí), v případě dětských táborů navazujících na pionýrské tradice praktikant nebo instruktor, v salesiánském prostředí dříve též asistent. S pojmem animátor je spojeno očekávání, že úkolem takové osoby není jen pouhý dozor nebo organizace konkrétní akce, ale plnohodnotná účast na dění a zároveň formační (výchovný) vliv na ostatní účastníky.

Praxe jednotlivých organizací[editovat | editovat zdroj]

Například u slovenských saleziánů jsou do kurzu animátorů přijímáni lidé od 16 let věku. Výchovný, vzdělávací a tréninkový program trvá tři roky (6 půlročních kurzů, jejichž celkový rozsah je 120 hodin), je zakončen zkouškami a absolventi dostávají osvědčení. Tato forma vzdělávání u nich funguje od roku 1994.[1]

Podobné kursy pořádají i čeští salesiáni, projekt Salesiánští animátoři je akreditován na ministerstvu vnitra podle zákona o dobrovolnické službě, č. 198/2002 Sb., požadovaný věk účastníků je minimálně 15 let věku a kurs je také tříletý. V prvním roce jsou v osnovách základy pedagogiky a psychologie, ve druhém roce organizační, právní, hygienické a bezpečnostní zásady a ve třetím roce etika a spiritualita, styly řízení a týmová spolupráce.[2]

Podobné kursy pořádají také diecézní centra mládeže (DCM) v jednotlivých diecézích, koordinací se v české provincii zabývá Sekce pro mládež při České biskupské konferenci.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Školy pro animátory, Slovensko. www.animator.sk [online]. [cit. 2007-08-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-08-19. 
  2. Informace o salesiánské škole animátorů. mladez.sdb.beta.vizus.cz [online]. [cit. 2007-08-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-09-30. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]