Anetol

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
cis-anetol a trans-anetol: dva izomery anetolu

Anetol (též trans-anetol, používá se i označení anethol, resp. trans-anethol; systematický název 1-methoxy-4-(1-propenyl)benzen, sumární vzorec C10H12O) je aromatická sloučenina (nenasycený ether), způsobující charakteristickou "lékořicovou" chuť a vůni anýzu, fenyklu, badyánu a anýzové myrty. Někdy bývá též označován jako p-propenylanisol, anýzový kafr, isoestragol nebo anýzový olej. Nemá žádnou spojitost s glycyrrhizinem, sloučeninou způsobující sladkou chuť lékořice.

Bedrník anýz, rostlina s přirozeným obsahem anetolu

Anetol má při pokojové teplotě podobu bílých krystalů. Taje však již při 21 °C a jeho bod varu je 234 °C. Podobnou látkou je estragol, aromatická sloučenina obsažená v estragonu a bazalce.

Anetol je výrazně sladký (třináctkrát sladší než cukr) a má významné chuťové vlastnosti. I ve vyšších koncentracích je jeho chuť vnímána jako příjemná.

Anetol je mírně toxický a ve větších dávkách může dráždit. Může stimulovat regeneraci jater u potkanů a ve větších dávkách má spasmolytické účinky. Je chemickým prekurzorem paramethoxyamfetaminu (PMA).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Anethole na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]