Andrés Bello

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Andrés Bello
Andrés Bello
Andrés Bello
Narození29. listopadu 1781
Caracas
Úmrtí15. října 1865 (ve věku 83 let)
Santiago de Chile
Alma materUniverzita Central de Venezuela
PracovištěChilská univerzita
El Araucano
DětiCarlos Bello Boyland
PodpisAndrés Bello – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Andrés de Jesús María y José Bello López ([anˈdɾes ˈβeʝo] ; 29. listopadu 178115. října 1865) byl venezuelský diplomat, básník, zákonodárce, filozof, pedagog a filolog, jehož politická a literární díla tvoří důležitou součást španělské americké kultury. Jeho portrét se objevil na dvou bankovkách: na starých 2000 venezuelských bolívarů a na 20 000 chilských peso.

V Caracasu, kde se narodil, byl Andrés Bello na krátkou dobu učitelem Simóna Bolívara a účastnil se procesu, který vedl k venezuelské nezávislosti. Jako diplomat pro novou nezávislou vládu, kterou pomohl založit, odjel s Luisem Lópezem Méndezem a Simónem Bolívarem na svou první diplomatickou misi do Londýna, kde pak žil v letech 1810 až 1829.

V roce 1829 se Bello se svou rodinou odstěhoval do Chile. V Santiagu zastával funkce senátora a profesora a řídil několik místních novin. Jako zákonodárce byl hlavním autorem chilského občanského zákoníku, jednoho z nejinovativnějších a nejvlivnějších amerických právních děl své doby. V roce 1842 inicioval vznik Chilské univerzity, jejímž prvním rektorem se stal a v této funkci setrval více než dvě desetiletí.[1] Za jeho zásluhy mu dne 17. října 1832 bylo zvláštním zákonem uděleno chilské občanství.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Andrés Bello na anglické Wikipedii.

  1. Oses, Darío. «Biografía de Andrés Bello». uchile.cl. Consultado el 22 de marzo de 2017.
  2. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]