Anaxandridas I.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anaxandridas I.
Narození7. století př. n. l.
Sparta
Úmrtí7. století př. n. l.
Povolánívládce
DětiArchidamus
RodičeTheopompos
RodEurypontovci
PříbuzníAnaxilaos (vnuk)
Funkcespartský král
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Anaxandridas I. nebo Anaxandridás I. (starořecky Ἀναξανδρίδας) byl král Sparty (možná mytický) zhruba od roku 675 před Kr. do roku 665 před Kr.. Vládl v linii královského rodu Eurypontovců.

Anaxandridas I. není historicky doloženým králem. Jako devátý král Sparty rodu Eurypontovců figuruje v záznamu historika Herodota, který ho ve své knize Historie označil jako jednoho z předků Leótychida II. Podle Hérodota byl synem a nástupcem Theopompa a jako nástupce Anaxandrida I. v tomto textu označil jeho syna Archidama. Informace o dějinných událostech týkajících se tohoto panovníka nám Herodotos nepodává. Co se týká jiných antických autorů ti se o něm ani nezmiňují.

Totéž platí i v případě historika a geografa Pausania, který je autorem nejrozsáhlejšího historického díla z tohoto období starověké Sparty. (I když podstatnou část jeho historického textu tvoří legendy a mýty) Pausanias ve svém díle Popis Řecka neoznačil za Theopompovho nástupce Anaxandrida, ale podle něj se nástupcem Theopompa stal jeho vnuk Zeuxidamos.

Historici novověku (A. Jones, J. Lazemby, W. Forrest a jiní) se ve svých seznamech králů Sparty přiklánějí k verzi od Herodota a jeho vládu kladou do doby začátku sedmého století před Kr.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Anaxandridas I. na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]