Amnesia: Pád do temnoty

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Amnesia: Pád do temnoty
VývojářŠvédsko Frictional Games
VydavateléFrictional Games
THQ
DesignéřiThomas Grip
Jens Nilsson
Mikael Hedberg
SkladatelMikko Tarmia
EngineHPL Engine 2
PlatformyMicrosoft Windows
Mac OS X
Linux
Datum vydání8. září, 2010
ŽánrSurvival horor
Herní módsingle-player
KlasifikaceESRB 17 a více
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Amnesia: Pád do temnoty, v anglickém originále Amnesia: The Dark Descent, je survival horor počítačová hra z prvního pohledu. Byla vydána jako indie hra v roce 2010 švédskou společností Frictional Games, která stojí i za dalšími hororovými hrami, např. Penumbra: Overture a Penumbra: Black Plague.

Dnes je možné zakoupit hru na několika herních platformách, kterými jsou Steam, Desura a Ubuntu Software Center. Hru můžeme obohacovat o další uživatelské módy (Custom Stories), které mohou být rozděleny na dva typy:

  • Naturální - Uživatelské módy, které nijak nemění herní strukturu. Př.: Abduction; La Caza; Baldo's Discovery…
  • Konverzní - Mění podstatu hry, přidávají nové předměty, zvuky, monstra a mění pozadí úvodní obrazovky. Př.: Tenebris Lake; White night; Through the Portal…

Ve verzi 1.2 byl do hry přidán jako volně stahovatelný obsah Amnesia: Justine, který přidává nové monstrum Suitors. Po několika letech bylo vydáno ne tak úspěšné pokračování Amnesia: Machine for Pigs.

Charakteristika hry[editovat | editovat zdroj]

Hra nabízí různé audiovizuální efekty, které umocňují zážitek ze hry. Pro hru je charakteristické, že se odehrává ve tmě, a proto je doporučováno hrát hru v pozdních hodinách. Kromě temné atmosféry a audiovizuálních efektů je možné ve hře místy narazit na příšery, které díváním se na ně způsobí, že hlavní postava (Daniel) ztrácí rozum, což se projevuje efektem rozostřené obrazovky a následně i nervovým hroucením, kdy se Daniel složí k zemi a hra vydává pískavý zvuk.

Ve hře můžeme narazit na pět nepřátel:

  • Služebník Grunt - Jedná se z poloviny o zombie. Grunt je služebník barona Alexandra a vzhledem se jedná o postavu, která má zdeformovanou tvář, krvavý dráp na levé paži a obvázané tělo.
  • Brute - Objevuje se později v originální hře. Brute je 3× silnější, než obyčejný Grunt a díky velké čepeli na jeho levé paži může zabíjet na jednu ránu. Brute má tvář do tvaru květu, tělo je tvořeno z části i kovovými tyčemi, a při pohybu vydává skřípot a vrže.
  • Laeruk (Kaernk) - Vodní příšera, která se objevuje ve vodách, které ovládl stín. Laeruka není možno vidět. Je neviditelný a jediné,co je možné vidět je jeho pohyb po vodě, kdy "chodí".
  • Suitor (Alois) - Nenachází se v originální hře. Suitora je možné vidět v jakémkoli uživatelském módu a v DLC Amnesia: Justine. Suitor je původně člověk, známý jako Alois. Je slepý, ale slyší a v blízkosti Daniela ho i vidí. Suitor je plešatý zombie, ověnčený řetězy po všech končetinách a na krku nosí kruh s ostny.

- Ještě dodatek. S příběhem je to tak že Justine (za kterou hrajete) měla 3 nápadníky: Aloise, Basila - tesaře podle zvuků řezání dřeva v jeho původní cele a Mala de Vigniho, hudebníka podle zvuků violy v jeho cele. Všechny 3 mučila až do jejich výsledné podoby. První zombie je Alois,druhý ve sklepě Basil a třetí ve vodě Malo. Pak ty tři lidi jsou doktor, který je pořád ve svojí cele,kněz který je v knihovně a policejní inspektor ve vodě u Mala.

  • Stín - Je rudá hmota, pocházející z jiného světa a pronásleduje Daniela skrze celý příběh. Stín se objevuje v různých formách, jako velký, červený "bolák" nebo síť. Místy je ve hře i stín, který svým stoupáním a zmenšováním vypadal, že dýchá.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Všechno začíná probuzením hlavního hrdiny hry Daniela na hradě Brennenburg v období 19. století, kdy si Daniel v tu chvíli nic nepamatuje a až se dostane do určité části hradu, kde na něj čeká zpráva a přečte si jí, zjistí že si ji napsal sám sobě ještě v době, před požitím extraktu Amnézie. V dopise se Daniel dozví, že musí zabít barona - Alexandra z Brennenburgu, který se pokouší otevřít portál do jiného světa. Dále se dočte, že jeho úkol nebude jednoduchý, neboť Daniela pronásleduje stín. Stín je temná hmota, přesahující hranice normálního světa. Cestou po hradě Daniela doprovázejí vzpomínky, včetně jedné, která Danielovi prozradí, že Alexandr pod Brennenburnem schovává tzv. Vnitřní svatyni.

Po probádání vstupní haly a vstupu do palírny Daniel objeví služebníka Grunta a později v archívních tunelech i vodní příšeru Laeruk, kolem kterého musí projít přeskákáním po krabicích, aby se vyhnul vodě, z níž Laeruk nemůže na Daniela zaútočit. Po úniku Laerukovi v archívních tunelech se dostane do zadní síně, kde ho čeká úkol - zprovoznit výtah. Po zprovoznění výtahu Daniel odjede dolů, ale pak se objeví stín a výtah se zřítí.

Když se Daniel probere, zjistí, že se nachází ve věznici pod Brennenburgem, kterou spravuje Alexandr. Daniel zde získá kladivo a dláto, kterým rozšíří v jedné cele díru, jež byla původně určena pro jednu dívku jako únikový východ. Díra byla zakryta v minulosti dívčinou matkou, aby se o ní Alexandrovi stráže nedozvěděli. Jakmile Daniel projde dírou, dostane se do věznice - severního bloku, kde musí v jejím skladu získat skleněnou nádobu a v kuchyni ji naplnit kyselinou a následně ji použije na rozpuštění visacího zámku u vstupu do nádrže. Celou cestu věznicí zkříží Danielovi hodně Gruntů.

Daniel se nachází ve vstupu u nádrže. Hned po zjištění, že musí vyprázdnit vodu u vstupu do kanálů se Daniel pouští do opravy mechanismu mostů, aby se mohl dostat do nádrže a do márnice, kde se posléze zbaví zbytečných předmětů. Potom co Daniel vypustí úspěšně nádrž se objevuje stín a Laeruk, ale Daniel pokračuje a jde do kanálů, kde na něj čeká Brute. Daniel zjistí, že potřebuje zpomalit otáčivé kolo v kanálech. Po zpomalení jde dál kanály, až se dostane k východu, který stráží Brute. Jakmile jej Daniel odláká a projde, tak Brute prohání Daniela, ale ten běží a šplhá po žebříku do chrámové lodi.

V chrámové lodi narazí Daniel na člověka, kterého Alexandr nechal mučit - Heinrich Cornelius Agrippa. Ten Danielovi poví, že Alexandr otevírá portál do jiné dimenze a prosí Daniela, aby jej vzal s sebou. Daniel opraví mechanismus velkých dveří a prozkoumá Kůr, v němž nalezne 3 části koule, o kterém mu Agrippa řekl, že jej Daniel potřebuje pro otevření brány do vnitřní svatyně. Když Daniel prozkoumá i Transept a získá další 3 části očí, tak připraví z nasbíraných ingrediencí Weyerův tonik, který Agrippa vypije a následně mu Daniel uřízne hlavu.

Poté už jen následuje cesta do vnitřní svatyně. Daniel poskládá kusy koule do oltáře, který je vymazán dehtem a s vypnutím mechanismu brány může jít Daniel do vnitřní svatyně. V té musí na obou stranách obětovat krev, aby otevřel dveře do staré komory. Ve staré komoře už na Daniela čeká Alexandr. Ten ho prosí, aby nic nedělal, ale ve hře jsou 3 různé konce.

  • Dobrý - Daniel převrhne sloupy energie a zničí tak portál.
  • Špatný - Nechá Alexandra odletět do jiného světa.
  • Speciální - Během otevřeného portálu použije Daniel Agrippovu hlavu a sabotuje tak celý Alexandrův plán. Alexandr umře a Daniela zabije stín.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]