Amnesia: Justine

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Amnesia: Justine
VývojářFrictional Games
VydavateléFrictional Games
THQ
TopCD ČR
DesignéřiThomas Grip
Jens Nilsson
Mikael Hedberg
SkladatelMikko Tarmia
EngineHPL Engine 2
PlatformyMicrosoft Windows
Mac OS X
Linux
Datum vydání18. května 2011
Žánrsurvival horor
Herní módsingleplayer
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Amnesia: Justine je survival horor DLC z prvního pohledu do hry Amnesia: Pád do temnoty. Hra se nedá nějak ukládat, pokud ve hře zemřete, hra spadne.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Hra se odehrává v roce 1858. Hlavní postavou je zhýčkaná aristokratka Justine Florbelle. Justine se narodila do rodiny francouzské aristokracie s blíže neurčenou psychickou poruchou. Jejim jediným přítelem byla dcera služebných Clarice a i s ní měla omezený přístup, nebývalo zvykem, aby se aristokracie zahazovala s nižší vrstvou. Matka Justine zemřela, když byla Justine velmi malá a Justine si na ni už nevzpomínala. To ji velmi trápilo. Otec Justine řekl, že krása její matky byla oslepující. Získala z toho komplex a snažila se kráse své matky vyrovnat, proto později ve snaze dokázat, že její krása je také přímo oslepující, oslepila jednoho ze svých nápadníků. Otec Justine byl uznávaným psychoterapeutem a trpěl duševní nemocí, kterou skrýval. Zajímal se o lidskou psychiku a studoval ji (dost možná kvůli své skrývané nemoci). Izoloval Justine od společnosti a podroboval ji psychiatrickým testům. Od osmi let byla Justine naprosto osamělá. Čtyři roky testů, s jejich výsledky nebyl otec nikdy dost spokojen a izolace ji připravily o zdravý vývoj a přirozenou výchovu. Začala se u ní rozvíjet psychopatie, narcismus, snažila se získat převahu, trápila služebnictvo, provokovala otce. Co se pak stalo je zahaleno tajemstvím, došlo možná i k incestu nebo nějakému sexuálnímu náznaku. Otec nedokázal porozumět a pochopit onemocnění své dcery. Rozhodl testy ukončit a sblížit se s dcerou, což se mu nepodařilo. Justine ho zabila a pohřbila na jejich panství v rodinné kryptě a převzala panství jako jediná dědička. Převzala také výzkum svého otce a laboratoře, které proměnila ve svůj mučící kabinet pro své sadistické potěšení. Stalo se z ní monstrum. Utrpení a krutost aplikovala nejen na jiné, ale také i sama na sebe. Díky nějakému přípravku si navodila amnesii, ztrátu vědomí, aby mohla podstoupit své vlastní testy a nástrahy, aby zjistila, jak dobře se jí to povedlo.

Měla tři nápadníky, kteří do ní byli zamilovaní - Aloise Racina, Basila Girouxe a Mala de Vigniho. Ona ovšem nechtěla ani jednoho a využívala je jen pro svoji zábavu. Postavila muže proti sobě a strhla je do vlastní spirály šílenství a zkázy. Mučila je, zmrzačila jejich těla a udělala je součástí testů na sobě samotné. Aloisův otec Lucien ovšem zhýčkanou aristokratku nesnášel, jelikož mu „ukradla“ jeho syna. Chtěl se tedy Justine nějakou legální cestou zbavit a dát ji do vězení. Poslal tedy proti ní policejního inspektora, psychiatra a kněze. Justine ovšem všechny tři muže uvěznila a využila ke svému experimentu. Alois jejímu kouzlu propadl nejvíce, začal se řezat a sebepoškozovat jen aby to Justine udělalo radost. Basila Justine oslepila, když ji Basile řekl, že z její krásy by jeden oslepl. Malo byl nadaný hudebník, jednou se opil a opilý vešel na pódium a publikum ho vypískalo, Malo se z toho zbláznil a začali se projevovat jeho kanibalské choutky.

Hra začíná v cele, kdy se Justine vzbudí s Amnesii. Po celou hru netušíte, za koho vlastně hrajete. Postupně si pouštíte gramofonové nahrávky, kde Vás Justine seznamuje s okolím. Vždy si můžete vybrat, jestli ušetříte neznámou oběť (psychiatra, kněze a inspektora) a zabere Vám to více času a nebo jestli oběť zabijete a svůj čas si ušetříte. Během hry potkáte všechny tři znetvořené nápadníky (Suitoiry), kteří Vás chtějí zabít. Pokud překonáte všechny nástrahy kabinetu, tak se doberete až na konec, kde Justine doprchá Amnesie. Hra končí, když Justine jde po schodech, kde ji služebná Clarice upozorňuje, že hosté dorazí za hodinu. Justine totiž uspořádala banket pro ostatní francouzské aristokraty. Provokativně tak dává najevo, že i když je zvrácená duše, nikdo nemá šanci to zjistit a vyjít s tím ven.

Charakteristika hry[editovat | editovat zdroj]

Celá hra se odehrává v temném prostředí zámku rodu Florbellových. Hra nabízí různé audiovizuální efekty, které umocňují zážitek ze hry. Pro hru je charakteristické, že se odehrává ve tmě, a proto je doporučováno hrát hru v pozdních hodinách. Kromě temné atmosféry a audiovizuálních efektů je možné ve hře místy narazit na suitory (nápadníky), kterým se musíte vyhýbat, jinak Vás zabijí.

Postavy:

  • Justine Florbelle - Hlavní postava. Zhýčkaná aristokratka narozená do šlechtického rodu. Díky osamocenému dětství se na ní v dospělosti začali projevovat vlastnosti jako je narcismus, egocentrismus, bezohlednost a sadomasochismus
  • Alois Racine - Jeden z nápadníků, předtím, než poznal Justine dělal profesionální tenis. Po té, co Justine poznal se začal čím dál víc sebepoškozovat jen, aby to Justine udělalo radost.
  • Basile Giroux - Další nápadník. Dříve dělal kováře. Jednou ho Justine omámila, probudil se v poutech, Justine se ho zeptala, jak je krásná, Basile ji odpověděl „Jako obrázek“. To Justine nestačilo, proto Basile dodal „Z tvé krásy by jeden oslepl“, poté co to dořekl ho Justine oslepila.
  • Malo de Vigni - Nápadník s velkým hudebním nadáním. Jednou se opil a opilý šel hrát na pódium před publikem. Publikum ho vypískalo. Malo se z toho zbláznil a stal se kanibalem.
  • Clarice - Dcera služebné s kterou si Justine občas jako malá hrála. Clarice se v dospělosti stala Justininou služebnou.
  • Lucien Racine - Otec Aloise. Nesnáší Justine. Najal na ní psychiatra, policejního inspektora a kněze.
  • Monsieur Florbelle - Justinin otec. Zkušený psycholog, který dělal na Justine psychologické pokusy. Byl zabit Justine kamennou hvězdou, když ji bylo 11 let.
  • Madame Florbelle - Justinina matka, zemřela krátce po porodu. Justin ji nikdy nepoznala, jediné co o ní ví je, že byla neskutečně krásná.
  • Psycholog, policejní inspektor a kněz - Tři muži, které najal Lucien Racine, aby se Justine zbavil.