Alpha Oumar Konaré

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alpha Oumar Konaré
Konare27022007.jpg

Prezident Mali
Ve funkci:
8. června 1992 – 8. června 2002
Nástupce Amadou Toumani Touré
Stranická příslušnost
Členství Alliance pour la démocratie au Mali-Parti africain pour la solidarité et la justice (ADEMA-PASJ)

Narození 2. února 1946 (74 let)
Kayes
Choť Adame Ba Konaré
Alma mater Varšavská univerzita
Profese politik
Ocenění velkokříž s řetězem Řádu prince Jindřicha (2002)
Doctor honoris causa de l'université Rennes 2 (Francie)
Řád Josého Martího
Commons Alpha Oumar Konaré
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alpha Oumar Konaré (* 2. února 1946, Kayes, Francouzský Súdán) byl třetím prezidentem Mali a v současné době je prezidentem Komise Africké unie (Africké komise).

Konaré byl synem učitele. V rámci rozvojové pomoci získal stipendium na studium historie na Varšavské univerzitě v Polsku. Disertaci na téma dějiny zemědělství v oblasti horního Nigeru obhájil v roce 1975 a získal titul doktora historie. Po návratu do vlasti vyučoval historii a stal se vedoucím oddělení historického a etnografického dědictví na ministerstvu kultury.

Roku 1979 byl jmenován do vlády prezidenta Traorého jako ministr mládeže, umění a kultury, avšak po roce svoji funkci po rozepřích s prezidentem opustil a navrátil se k akademické práci.

Konaré se stal pevným zastáncem demokracie. Když v roce 1990 sílily protesty proti režimu Moussy Traorého, založil Alliance pour la Démocratie au Mali – ADEMA (Aliance za demokracii v Mali).

Vojenská diktatura padla v březnu roku 1991 poté, kdy začaly být protivládní demonstrace potlačovány silou a zahynulo několik set lidí. Krveprolití zastavil dalším krveprolitím vojenský převrat, při kterém bylo zabito několik desítek osob a který vedl Amadou Toumani Touré. Byla zrušena ústava, rozpuštěna vláda a zakázána vládní strana. Na rozdíl od předchozího vojenského převratu tentokrát armáda vyplnila své prohlášení, že nemá v úmyslu zůstat u moci.

Začátkem roku 1992 šli občané Mali celkem šestkrát k volebním urnám. Jako nejsilnější strana vzešla z voleb ADEMA a prezidentem se stal Alpha Oumar Konaré. V dalším období došlo k řadě rekonstrukcí vlády a obměnám vládní koalice a byla odhalena spiknutí za účelem odstranění Konarého.

Konaré byl s jasnou převahou znovu zvolen roku 1997, v rušných ale dle mezinárodních pozorovatelů spravedlivých volbách. Volby roku 2002, kdy již Konaré nemohl dle ústavy kandidovat, proběhly v mnohem klidnějším duchu a prezidentem se stal Touré. Konaré, který měl, jak už to někdy bývá, více příznivců v zahraničí než doma, vyměnil malijskou politiku za politiku celoafrickou – v srpnu 2003 zaujal předsednické křeslo v Komisi Africké unie. Malijci jsou na svého exprezidenta v nové významné funkci náležitě hrdí i přesto, že mnozí z nich již byli unaveni Konarého dlouhým prezidentstvím a často manipulativním způsobem vlády a uvítali jeho odchod z prezidentské funkce.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ENTIDADES ESTRANGEIRAS AGRACIADAS COM ORDENS PORTUGUESAS - Página Oficial das Ordens Honoríficas Portuguesas. www.ordens.presidencia.pt [online]. [cit. 2019-08-18]. Dostupné online. 
  2. Story Map Tour. www.arcgis.com [online]. [cit. 2020-06-23]. Dostupné online. 
Prezident Mali
Předchůdce:
Moussa Traoré
19922002
Alpha Oumar Konaré
Nástupce:
Amadou Toumani Touré