Alcuin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Alkuin)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alcuin
Raban-Maur Alcuin Otgar.jpg
Narození 735
York
Úmrtí 19. května 804 (ve věku 68–69 let)
Tours
Nábož. vyznání katolická církev
Funkce opat
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alcuin z Yorku (latinská forma; také Alkuin, Alch-wine, angl. Ealtwine (přítel chrámu)) (735, Northumbria801/804, Tours) byl anglický filozof, anglosaský mnich, snad z rodiny svobodné, žák arcibiskupa Ecgberta z Yorku, učitel a rádce Karla Velikého, zakladatel a organizátor středověkého školství. Roku 796 se stal opatem v klášteře sv. Martina v Tours, kde setrval až do své smrti.

Život a přínos[editovat | editovat zdroj]

Až do doby Karla Velikého církev podle formule Augustinova Božího státu ignorovala světský stát a jeho zřízení. Až za tohoto velikého franského krále došlo k spolupráci a oboustranně prospěšné vzájemné podpoře, která umožnila rozkvět scholastické filozofie. Alcuin je zakladatelem scholastiky. Karel Veliký, který se zhrozil z všeobecné nevzdělanosti panující v jeho říši, začal zakládat školy a pozval na ně vynikající cizince. Alcuin byl mezi nimi nejznamenitějším. Stal se předním učencem a učitelem na dvoře Karlově a jedním z hlavních architektů karolinské renesance.

Napsal několik prací o gramatice, řadu básní. Zorganizoval vzornou klášterní školu v Tours, která udala směr celému středověkému školství a vzdělání. Ač Alcuin budoval dvorní školu, dal jí církevní charakter. Začal oddělením dialektiky od svobodných umění a udělal z ní speciální vědu nepřímo ztotožňovanou s filozofií jako se schopností systematizovat problémy víry. Je to latinsky naturarum inquisitio, rerum humanarum divinarumque cognitio quantum homini possibile est aestimare (zkoumání přírody a poznání věcí lidských i božích, nakolik je toho člověk schopen).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]