Alexandr Vladimirovič Meň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alexandr Vladimirovič Meň
Lev and Ksenia Pokrovsky with Fr. Alexander Men.jpg
Narození 22. ledna 1935
Moskva
Úmrtí 9. září 1990 (ve věku 55 let)
Sergijev Posad
Místo pohřbení Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ4322910
Alma mater Petrohradský teologický seminář
Děti Mikhail Men
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexandr Vladimirovič Meň (rus. Александр Владимирович Мень; 22. ledna 1935 Moskva9. září 1990 Sergijev Posad)[1] byl ruský pravoslavný kněz, teolog, biblista, filosof a spisovatel. Je jednou z nejvýznamnějších osobností ruského pravoslaví druhé poloviny 20. století. Byl autorem řady knih, vykonal obrovské dílo v oblasti obnovy pravoslavného vzdělávání a sociálního úsilí, byl výraznou osobností pravoslavných ekumenických snah.

Navzdory obtěžování ze strany KGB od 80. let vyvíjel rozsáhlé misijní aktivity, po nástupu perestrojky svou činnost ještě rozšířil. Znovuobnovil v Rusku myšlenku nedělních škol. Byl jedním ze zakladatelů/obnovitelů Ruské biblické společnosti, jakož i zakladatelů pravoslavné univerzity. Pro své názory a konání měl mnoho nepřátel zejména mezi militantními ateisty (pro úspěšnou snahu oživit víru v Rusku) a konzervativními církevními kruhy a ruskými nacionalisty (obojím vadily zejména jeho ekumenické aktivity). 9. září 1990 byl cestou na vlak přepaden a zavražděn (ubit sekerou). Jeho vrahové nikdy nebyli dopadeni.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

  • Alexandr Meň: Rozbít led, Triáda, Praha 2004
  • Yves Hamant: Alexandr Meň, Kristův svědek pro dnešní Rusko, Karmelitánské nakl., Kostelní Vydří 2003

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Беглов, А. Л. Velká ruská encyklopedie [online]. Ruská akademie věd [cit. 2019-08-15]. Heslo МЕНЬ. Dostupné online. (rusky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]