Alexandr Fjodorovič Možajskij

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alexandr Fjodorovič Možajskij
Narození 9. března 1825
Kotka
Úmrtí 20. března 1890 (ve věku 65 let)
Petrohrad
Místo odpočinku Smolensky Cemetery
Ocenění Řád sv. Stanislava II. stupně
Řád sv. Vladimíra IV. stupně
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexandr Fjodorovič Možajskij (rusky Александр Фёдорович Можайский) (9. března / 21. března 1825 Kotka - 20. března / 1. dubna 1890 Petrohrad) byl ruský námořní důstojník a vynálezce, konstruktér prvního parou poháněného letadla. Své pokusy prováděl dvacet let před letem bratří Wrightů.

Možajskij pocházel z rodiny námořního důstojníka. Absolvoval Námořní akademii a po vyřazení (1841) sloužil v ruském námořnictvu. - Od roku 1860 se zabýval myšlenkou létání.

Možajského letadlo byl třívrtulový jednoplošník s jednou velkou vrtulí vpředu, kterou poháněl jeden parní motor o výkonu 10 k a dvěma menšími vzadu, poháněnými druhým motorem o výkonu 20 k. Křídla tohoto letounu, s celkovým rozpětím přibližně 22,8 m, neměla zakřivený profil, takže nemohla pomocí něho vyvozovat vztlak. Zdrojem vztlaku těchto křídel byl pouze úhel náběhu. V letech 1882-1884 s ním provedl několik pokusů, při nichž prý letoun po rozjezdu ze šikmé rampy provedl krátké skoky do 30 m.

I přes to, že sovětská propaganda ve 20. století roli Možajského velmi přecenila a vydávala jej za jediného vynálezce letadla, je jedním z velmi významných průkopníků letectví.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]