Aleš Kalivoda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Aleš Kalivoda
Aleš Kalivoda.jpg
Narození 7. července 1929 (90 let)
Polanka nad Odrou
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolání malíř
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aleš Kalivoda (7. července 1929 Polanka nad Odrou) je ostravský malíř. Ve své výtvarné tvorbě se věnuje krajinomalbě, zejména jej láká Poodří, okolí Polanky, Jistebníku a Beskyd. Častá jsou u něj i květinová zátiší.

Život[editovat | editovat zdroj]

S technikou malování se seznamoval už od dětství. Jeho sousedkou byla akademická malířka Helena Salichová a on sám se dodnes považuje za jejího žáka. Vystudoval Vysokou školu báňskou a poté byl zaměstnán ve výzkumných ústavech Vítkovických železáren a Nové huti. Zde se věnoval vývoji nových ocelí zejména pro trubky k těžbě nafty v obtížných geologických podmínkách. Z té doby pochází celá řada odborných publikací a patentů. Malování se intenzivně věnuje od roku 1984, kdy absolvoval kurzy kreslení u Jaroslava Domitera a malování u Jaromíra Zahela, Josefa Drhy a Karla Harudy. Nejaktivnější účastníci těchto kurzů posléze utvořili uměleckou skupinu GAMA, která se dodnes schází a pořádá výstavy v Ostravě a okolí.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MALÝ, Zbyšek. Slovník českých a slovenských výtvarných umělců. Ostrava: Výtvarné centrum Chagall, 2000. ISBN 80-86171-05-1. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]