Helena Salichová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Helena Salichová
Helena Salichová se synem Milanem
Helena Salichová se synem Milanem
Narození25. dubna 1895
Kyjovice
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí2. července 1975 (ve věku 80 let)
Ostrava
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánímalířka, ilustrátorka, grafička, spisovatelka a sběratelka
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Helena Salichová (25. dubna 1895, Kyjovice[1]2. července 1975, Ostrava) byla česká etnografka, malířka, ilustrátorka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Hrob Heleny Salichové v Polance nad Odrou.

Po absolvování učitelského ústavu studovala u profesorů V. Hynaise, V. Bukovace, V. Nechleby, K. Krattnera a A. Brömse na Akademii výtvarných umění v Praze (1919–1926). Krátce pracovala jako učitelka ve škole v Kyjovicích, od 1926 trvale žila a pracovala v Polance Nad Odrou. Zabývala se malbou, grafikou, ilustrátorskou a literární tvorbou, byla etnografkou. Sbírala lidové písně, trvalou pozornost věnovala kromě hudebního lidového projevu také lidovému projevu a výšivce. Počátky výtvarné tvorby ovlivnilo sociální umění 20. let. Námětově těžila především ze života ve Slezsku a jeho historie. Orientovala se na figurální kompozice, malovala portréty, zátiší, především kytice. Později převládla krajinomalba, zobrazovala okolí Polanky, slezskou krajinu a průmyslové Ostravsko. Výtvarný projev charakterizoval osobitý naivizující poetismus, jemuž v různých obměnách zůstávala věrná. Vytvořila rozsáhlé grafické dílo sociálně laděné.

Po 2. světové válce se soustředila na budovatelské úsilí společnosti. Z jejího popudu se sešla skupina slezských patriotů, kterým záleželo na znovuvzkříšení válkou poničeného Slezska a zahájili rozsáhlou akci Budujeme Slezsko. Za daným účelem Salichová připravila putovní výstavu svých obrazů a grafik s náměty ze Slezska, většinou z pobořených měst a vesnic, jejichž obnově měla iniciativa Budujeme Slezsko sloužit.[2]

V grafice ráda pracovala ve větších celcích. Byla spoluzakladatelkou Moravského sdružení výtvarných umělců, později Výtvarní umělci Moravská Ostrava, s nimiž vystavovala. Literárně zpracovala slezské pohádky, které doprovázela vlastními ilustracemi, zaznamenala některá krajová vyprávění, řada prací je cenným zdrojem poznání zvyků a obyčejů tradovaných ve Slezsku od 19. stol. Obdržela za svou práci mnoho cen. Samostatně vystavovala od roku 1945. Zastoupena ve sbírkách GVU v Ostravě, Muzea umění Olomouc, Slezského zemského muzea v Opavě a ve stálé expozici v Pamětní síni Heleny Salichové v Klimkovicích u Ostravy. Pohřbená je v Polance nad Odrou. Autorem jejího náhrobku je sochař Miroslav Rybička.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnost Pustá Polom
  2. BAJGAR, Zdeněk. Akce "Budujeme Slezsko". Hlučínsko. Vlastivědný časopis Muzea Hlučínska. 2015, roč. 5, čís. 2, s. 16–17. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]