Albert Wass

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Albert Wass
Wass Albert Kőbánya.JPG
Narození 8. ledna 1908
Răscruci (Válaszút)
Úmrtí 17. února 1998 (ve věku 90 let)
Astor (Florida)
Povolání básník a spisovatel
Ocenění Baumgarten-díj
Děti Andreas Wass von Czege
Huba Wass de Czege
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Albert Wass (8. ledna 1908[1], Válaszút17. února 1998 Astor, Florida) byl sedmihradský maďarský spisovatel, který byl po 2. světové válce odsouzen v nepřítomnosti za válečné zločiny k trestu smrti.[zdroj?] Tou dobou však již žil v emigraci.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Nejznámějším dílem je asi román Farkasverem (česky Vlčí pelech) z roku 1934. Do češtiny jej přeložil Pavel Kutný a překlad vyšel v roce 1941.[2] Román zobrazuje pozici a charakter sedmihradských Maďarů v novém, potrianonském rámci Rumunska. Maďaři ztrácejí svůj původní společenský status hlavně kvůli vlastním chybám. Postavy sedmihradských Maďarů jsou oproti vitálním až bezskrupolózním Rumunům vykresleny jako degeneráti a alkoholici, kteří si sice uchovali povědomí o svých starých nárocích, nikoli však o mravních povinnostech.

Pozdější díla jsou již nasycena rétorikou období 2. světové války, což se projevuje hlavně černobílým viděním národnostní otázky a užíváním klišé a stereotypů, a tuto ztrátu kritického pohledu zjevně doprovází i ztráta talentu.

Albert Wass dále psal schematické parafráze dětské literatury doby národního obrození.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.hungarianassociation.com/PapiThroughMy%20Eyes.pdf
  2. http://aleph.nkp.cz/F/6Y572LUB6PBLIEP5HNJ9KI99CICHUKLY1MBSPEP8MC8PU2VQDT-60424?func=find-b&find_code=WAU&x=14&y=6&request=Wass+albert&filter_code_1=WTP&filter_request_1=&filter_code_2=WLN&filter_request_2=cze&adjacent=Y