Albert Wass

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Albert Wass
Wass Albert Kőbánya.JPG
Narození 8. ledna 1908
Răscruci (Válaszút)
Úmrtí 17. února 1998 (ve věku 90 let)
Astor (Florida)
Povolání básník a spisovatel
Ocenění Baumgarten-díj
Děti Andreas Wass von Czege
Huba Wass de Czege
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Albert Wass (8. ledna 1908[1], Válaszút17. února 1998 Astor, Florida) byl sedmihradský maďarský spisovatel, který byl po 2. světové válce odsouzen v nepřítomnosti za válečné zločiny k trestu smrti.[zdroj?] Tou dobou však již žil v emigraci.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Nejznámějším dílem je asi román Farkasverem (česky Vlčí pelech) z roku 1934. Do češtiny jej přeložil Pavel Kutný a překlad vyšel v roce 1941.[2] Román zobrazuje pozici a charakter sedmihradských Maďarů v novém, potrianonském rámci Rumunska. Maďaři ztrácejí svůj původní společenský status hlavně kvůli vlastním chybám. Postavy sedmihradských Maďarů jsou oproti vitálním až bezskrupolózním Rumunům vykresleny jako degeneráti a alkoholici, kteří si sice uchovali povědomí o svých starých nárocích, nikoli však o mravních povinnostech.

Pozdější díla jsou již nasycena rétorikou období 2. světové války, což se projevuje hlavně černobílým viděním národnostní otázky a užíváním klišé a stereotypů, a tuto ztrátu kritického pohledu zjevně doprovází i ztráta talentu.

Albert Wass dále psal schematické parafráze dětské literatury doby národního obrození.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.hungarianassociation.com/PapiThroughMy%20Eyes.pdf
  2. http://aleph.nkp.cz/F/6Y572LUB6PBLIEP5HNJ9KI99CICHUKLY1MBSPEP8MC8PU2VQDT-60424?func=find-b&find_code=WAU&x=14&y=6&request=Wass+albert&filter_code_1=WTP&filter_request_1=&filter_code_2=WLN&filter_request_2=cze&adjacent=Y