Alžběta Vratislavská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alžběta Vratislavská
Úmrtí 16. ledna 1265
Manžel(ka) Přemysl I. Velkopolský
Děti Přemysl II. Velkopolský
Konstancie Velkopolská
Eufrosina Velkopolská
Anna Velkopolská
Eufemie Velkopolská
Rodiče Jindřich II. Pobožný a Anna Lehnická
Příbuzní Konstancie Vratislavská
Boleslav II. Lysý
Měšek Lubušský
Vladislav Slezský
Jindřich III. Bílý
Konrád I. Hlohovský
Agnieszka Vratislavská
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Alžběta Vratislavská (polsky Elżbieta wrocławska; asi 1232 – 16. ledna 1265) byla velkopolská kněžna, dcera Jindřicha II. Pobožného a Anny Lehnické a manželka Přemysla I.

Život[editovat | editovat zdroj]

Alběta byla sedmá z celkem deseti dětí svých rodičů. Jejími prarodiči byli z otcovy strany Jindřich I. Bradatý a Hedvika Slezská a z matčiny strany Přemysl Otakar I. a Konstancie Uherská. Alběta strávila dětství s klášteře v Trzebnici se svou babičkou Hedvikou, která na vnučku mohla mít velký vliv. Není jisté, zda byla nebo nebyla nucena odebrat se do kláštera. V Trzebnici zůstala až do chvíle, kdy ji unesl bratr Boleslav II. Lysý, aby se provdala za Přemysla Velkopolského. Přemysl chtěl znovu získat některá území ve Slezsku. Manželství napomohlo připojení Kalisze k Velkopolsku. Založila klášter ve vesnici Owińska, kam se přesunuly některé jeptišky z kláštera v Trzebnici.

S manželem měla Alžběta pět dětí, z toho čtyři dcery - Konstancie byla zasnoubená s příslušníkem braniborského rodu Askánců Konrádem IV., Eufrosina, Anna a Eufémie vstoupily do kláštera. Přemysl I. Velkopolský zemřel již 4. června 1257, ještě před narozením syna a dědice vévodství Přemysla II. Poručníkem malého Přemysla se stal jeho strýc Boleslav. Alžběta zemřela na svých vdovských pozemcích v roce 1265.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Elisabeth of Wrocław na anglické Wikipedii.