Alžběta Vratislavská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alžběta Vratislavská
Úmrtí 16. ledna 1265
Modrze
Manžel(ka) Přemysl I. Velkopolský
Děti Přemysl II. Velkopolský
Konstancie Velkopolská
Eufrosina Velkopolská
Anna Velkopolská
Eufemie Velkopolská
Rodiče Jindřich II. Pobožný a Anna Lehnická
Příbuzní Konstancie Vratislavská
Boleslav II. Lysý
Měšek Lubušský
Vladislav Slezský
Jindřich III. Bílý
Konrád I. Hlohovský
Agnieszka Vratislavská
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Alžběta Vratislavská (polsky Elżbieta wrocławska; asi 1232 – 16. ledna 1265) byla velkopolská kněžna, dcera Jindřicha II. Pobožného a Anny Lehnické a manželka Přemysla I.

Život[editovat | editovat zdroj]

Alběta byla sedmá z celkem deseti dětí svých rodičů. Jejími prarodiči byli z otcovy strany Jindřich I. Bradatý a Hedvika Slezská a z matčiny strany Přemysl Otakar I. a Konstancie Uherská. Alběta strávila dětství s klášteře v Trzebnici se svou babičkou Hedvikou, která na vnučku mohla mít velký vliv. Není jisté, zda byla nebo nebyla nucena odebrat se do kláštera. V Trzebnici zůstala až do chvíle, kdy ji unesl bratr Boleslav II. Lysý, aby se provdala za Přemysla Velkopolského. Přemysl chtěl znovu získat některá území ve Slezsku. Manželství napomohlo připojení Kalisze k Velkopolsku. Založila klášter ve vesnici Owińska, kam se přesunuly některé jeptišky z kláštera v Trzebnici.

S manželem měla Alžběta pět dětí, z toho čtyři dcery - Konstancie byla zasnoubená s příslušníkem braniborského rodu Askánců Konrádem IV., Eufrosina, Anna a Eufémie vstoupily do kláštera. Přemysl I. Velkopolský zemřel již 4. června 1257, ještě před narozením syna a dědice vévodství Přemysla II. Poručníkem malého Přemysla se stal jeho strýc Boleslav. Alžběta zemřela na svých vdovských pozemcích v roce 1265.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Elisabeth of Wrocław na anglické Wikipedii.