Alžběta Hesselbladová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatá
Marie Alžběta Hesselbladová
řeholnice
Datum narození4. června 1870
Místo narozeníŠvédsko Faglavik
Datum úmrtí24. dubna 1957 (ve věku 86 let)
Místo úmrtíItálie Řím
Blahořečena9. dubna 2000
Svatopetrské náměstí
beatifikoval Jan Pavel II.
Svatořečena5. června 2016
Svatopetrské náměstí
kanonizoval František
Uctívána církvemiřímskokatolická církev a církve v jejím společenství

Svatá Marie Alžběta Hesselbladová (4. června 1870 Faglavik – 24. dubna 1957 Řím), švédsky Maria Elisabeth Hesselblad, byla švédská zdravotní sestra, která konvertovala ke katolicismu a obnovila řád brigitinek.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházela z tradiční protestantské rodiny. Kvůli špatné ekonomické situaci se její rodina musela často stěhovat. Alžběta v 18 letech emigrovala do Ameriky. Začala pracovat v New Yorku a posílat rodině finanční podporu. Studovala zdravotnictví na Manhattanu a do roku 1888 pracovala jako zdravotní sestra. Chodila ošetřovat nemocné a staré lidi do jejich domovů a setkávala se i s obyvateli katolického vyznání. Začala se více zajímat o katolickou církev a Krista. V roce 1902 konvertovala, přijala první svaté přijímání a byla biřmována v Římě. V Římě bydlela v karmelitánském Domě sv. Brigity Švédské a požádala papeže Pia X. o povolení k obnovení řádu Brigitinek. Dostala povolení k trvalému užívání římského Domu a kostela sv. Brigity. Založila nadaci brigitinek v Indii. Během II. světové války ukrývala pronásledované židy. Za tuto činnost jí společnost Yad Vashem udělalila vyznamenání „Spravedlivý mezi národy“. Blahořečena byla 9. dubna 2000 papežem Janem Pavlem II. a svatořečena 5. června 2016 papežem Františkem.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Mária Alžbeta Hesselbladová, rehoľníčka : Životopisy svätých. www.zivotopisysvatych.sk [online]. [cit. 2017-04-14]. Dostupné online. (slovensky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]