Aimé Laussedat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Aimé Laussedat
Aimé Laussedat.jpg
Narození 19. dubna 1819
Moulins
Úmrtí 18. března 1907 (ve věku 87 let)
Itálie
Alma mater École Polytechnique
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aimé Laussedat (15. dubna 1819, Moulins, Francie - 18. března 1907, Paříž) byl francouzský důstojník, zeměměřič, kartograf, vědec a fotograf. Byl průkopníkem letecké fotografie a jejího využití v kartografii.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Laussedat je spolu s Albrechtem Meydenbauerem považován za jednoho z otců oboru fotogrammetrie. V roce 1851 vydal svou teoretickou práci 'Métrophotographie. V roce 1861 jako první použil fotografie země k výrobě topografických map. Byl jedním z průkopníků francouzské fotografické ikonometrie, aplikované fotografie, respektive měření, zpracování plánů a rozpoznávání obrazu.

Fotografie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1858 prováděl Francouz Nadar (Gaspard-Félix Tournachon) první fotografické pokusy z balonu, při kterých mu radil právě Laussedat.

Zakladatel fotografického archivu[editovat | editovat zdroj]

Laussedat přispěl k archivování fotografii v muzejních sbírkách, konzervatořích, ale také témat umění a řemesel přibližně roku 1880. V rámci geografické společnosti je nabádal, aby si budovali archiv fotografií, ať už se jednalo o podklady pro mapy, nebo snímky estetické hodnoty. Připojil se k představenstvu Francouzské fotografické společnosti.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]