Aimé-Jules Dalou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Aimé-Jules Dalou
Portrait de Dalou par Alphonse Legros (gravure).jpg
Rodné jméno Aimé-Jules Dalou
Narození 31. prosince 1838
Paříž
Úmrtí 15. dubna 1902 (ve věku 63 let)
Paříž
Místo odpočinku Montparnasse
Alma mater École nationale supérieure des beaux-arts
École nationale supérieure des arts décoratifs
Ocenění komandér Řádu čestné legie
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Aimé-Jules Dalou

Aimé-Jules Dalou (31. prosince 1838 v Paříži15. dubna 1902 tamtéž) byl francouzský sochař, který se řadí k naturalismu a realismu.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

V jedenácti letech v roce 1849 začal navštěvovat uměleckou školu v Rue de l'École de médecine, kde ho v kreslení a modelování vyučoval Jean-Baptiste Carpeaux. Jako jeho nejlepší žák mohl Dalou později pracovat v Carpeauxově ateliéru. V roce 1856 Daloua vystřídal Francisque Joseph Duret.

Dalou začal pracovat jako tvůrce modelů pro odlévače z bronzu a zlatníky. V roce 1862 debutoval u příležitosti výstavy na École des Beaux-Arts v Paříži (dnes ENSBA) se sádrovou sochou. V roce 1870 vytvořil oceňovanou sochu La Brodeuse (Výšivka) na Pařížském salónu. Během prusko-francouzské války se stal členem Národní gardy a účastnil se povstání Pařížské komuny. Proto uprchl do Anglie, kde byly jeho práce velmi uznávané.

Později se vrátil do Paříže a v roce 1883 byl na Pařížském salónu vyznamenán medailí za dvě své práce – Zasedání francouzské Poslanecké sněmovny dne 23. června 1789 (objednávka pro Národní shromáždění) a alegorické sousoší Triumf Republiky, které se dnes nachází na Place de la Nation.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jules Dalou na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]