Ahron Daum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ahron Daum
Rabín Ahron Daum ve Staronové synagoge v Praze
Rabín Ahron Daum ve Staronové synagoge v Praze
Narození6. ledna 1951
Bnej Brak, Izrael
Úmrtí27. června 2018 (ve věku 67 let)
Antverpy
Alma materTeologický seminář rabi Isaaca Elchanana
Hechal Elijahu
London School of Jewish Studies
Yeshiva University
Povoláníspisovatel, judaista a rabín
Nábož. vyznáníjudaismus
Webwww.bestjewishstudies.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ahron Daum (6. ledna 1951 Bnej Brak27. června 2018 Antverpy) byl moderně ortodoxní rabín, pedagog, spisovatel a bývalý vrchní rabín Frankfurtu nad Mohanem.

Osobní život a vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Ahron Daum se narodil 6. ledna 1951 v Bnej Brak ve zbožné aškenázské rodině. Jeho otec Šmuel Daum byl významný pedagog, spisovatel a veřejně činná osobnost. Pocházel z významné rabínské rodiny z Polska a Čech. Narodil se a žil v Mariánských Lázních, které byly před holokaustem významným letoviskem a rekreačním místem zbožných židů. S příchodem nacistů museli jeho rodiče uprchnout do mandátní Palestiny. Jeho matka Rivka Gina Daum pochází z rodiny prosperujícího obchodníka v Šoproni v Maďarsku.

Ahron Daum měl tři mladší bratry.

Svoje intenzivní náboženské vzdělávání zahájil ve věku 13 let v litevsko-chasidské ješivě Ružin v Bnej Brak. Ve 14 letech odešel do Velké Británie, kde pokračoval ve studiích na ješivě ha-Rama a poté v sionistické ješivě Etz Haïm v Montreux ve Švýcarsku. V roce 1975 získal ve Švýcarsku titul bakaláře a odešel do Jews’ College, kde získal bakalářský titul v židovských studiích (s vyznamenáním).[1] Od roku 1978 studoval v Teologickém semináři rabi Isaaca Elchanana (RIETS ' 82) na Yeshiva University v New Yorku, kde získal magisterský titul v biblických studiích (s vyznamenáním)[2]. Rabínskou ordinaci obdržel od prof. rabína Josepha Soloveitchika. Odmítl nabídku pokračovat ve studiu, které by mu umožnilo získat titul dajan, a vrátil se do Evropy, kde se oženil s Francine Frenkel, se kterou měl tři dcery. Hovoří hebrejsky, anglicky, německy, francouzsky, nizozemsky a jidiš a má pasivní znalost aramejštiny a latiny.

Práce a publikace[editovat | editovat zdroj]

Rabín prof.[zdroj⁠?] Ahron Daum byl plodným autorem, který psal na různorodá témata z oblasti židovských studií. Během svého života ve Švýcarsku byl pravidelným pisatelem halachických článků pro švýcarsko-německý židovský týdeník „Jüdische Rundschau“.[3] Během svého působení ve funkci vrchního zemského rabína ve Frankfurtu nad Mohanem psal pravidelně články pro „Die Jüdische Allgemeine“ a dvouměsíčník „Die Gemeinde“. Od roku 2010 píše měsíční sloupek pro časopis Joods Actueel, nejrozšířenější židovskou publikaci v Belgii. V těchto sloupcích postihuje celé spektrum židovských studií, oblíbený byl jeho seriál o historii judaismu od osvícenství. Je autorem dvou knih. Jeho první kniha „Halacha aktuell“[4][5][6][7] je dvousvazkové dílo, napsané v němčině, které řeší halachické problémy a problémy současného zájmu[ujasnit] tak, jak se objevují v halachické literatuře a konkrétně Responsum[ujasnit]. Tato práce je unikátní v tom, že to byla první kniha psaná v němčině v poválečném období, která se komplexně zabývala halachickými problémy v literatuře Responsa[ujasnit]. Byla proto v halachickém světě přivítána s velkým nadšením a obdržela aprobace od mnoha význačných halachických úřadů.[zdroj⁠?] Některé články této knihy byly napsány v rabínské hebrejštině a později byly samostatně publikovány pod názvem „Ijunim be-halacha“. Jeho druhá kniha byla „Die Jüdische Feiertage in Sicht der Tradition“ (Židovské svátky z pohledu tradice). Je to dvouhlasá[ujasnit] antologie kombinující halachické články, kázání, liturgické poznámky, homiletické myšlenky a folklorní a humorné příběhy spojené s židovskými svátky a šabatem. V současné době pracuje na několika knihách v nizozemštině, které zahrnují různá témata jako kabala, židovská historie, moderní židovský svět a jeho různé vztahy a další témata.

Publikovaná díla[editovat | editovat zdroj]

 • Halacha aktuell, Jüdische Religionsgestze und Bräuche im modernen Alltag (Haag und Herchen Verlag, Frankfurt nad Mohanem, 1992, 2 Vol., p. 387 – p. 773)
 • Iyunim b’Halacha (Haag und Herchen Verlag, Frankfurt nad Mohanem, 1992, p. 93)
 • Die Feiertage Israels, Die jüdischen Feiertage in er Sicht der Tradition (Herchen Verlag, Frankfurt nad Mohanem, vol. I, 1993, p. 556, vol. II, 1994, p. 557)
 • "Das aschkenasische Rabbinat: Studien über Glaube und Schicksal" (Julius Carlebach) / Die Rolle des Rabbiners in Deutschland heute (Ahron Daum)[zdroj⁠?]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Levine, Frank (1977) [online]. Oficiální stránky rabína Dauma. Dostupné online. 
 2. Charlop, Rabbi Zevulun (1982) [online]. Oficiální stránky rabína Dauma. Dostupné online. 
 3. Bollag, Peter (1991) [online]. Oficiální stránky rabína Dauma. Dostupné online. 
 4. Jakobovits, Chief Rabbi (1991) [online]. Oficiální stránky rabína Dauma. Dostupné online. 
 5. Diamant, Adolf (1992) [online]. Oficiální stránky rabína Dauma. Dostupné online. 
 6. Ahren, Yizhak (1993) [online]. Oficiální stránky rabína Dauma. Dostupné online. 
 7. Avraham Cahana Shapiro, Chief Rabbi of Israel (1991) [online]. Oficiální stránky rabína Dauma. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]