Ahmose (královna)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ahmose
Královna starověkého Egypta
královna Ahmose
královna Ahmose
Manžel Thutmose I.
Úplné jméno
iaHmsO34
Narození Théby
Úmrtí Théby
Potomci Hatšepsut
Nefrubity
Dynastie 18. dynastie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ahmose byla starověkou egyptskou královnou 18. dynastie. Byla Velkou královskou manželkou třetího faraona dynastie, Thutmose I., a matkou královny a faraona Hatšepsut. Její jméno znamenalo "Zrozená z měsíce".

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Není známo, kdo byli rodiči Ahmose. Mohla být buď dcerou faraona Amenhotepa I. nebo faraona Ahmose I. Ahmose však nikdy nebyla zvána Královou dcerou. Tento fakt vyvrací tyto teorie o Ahmosině příslušnosti ke královské rodině. Ahmose nicméně držela titul Králova sestra. To může znamenat, že byla sestrou faraona Thutmose I.

Ahmose byla nositelkou celé řady titulůː Dědičná princezna, Velká královská manželka, Paní Dvou zemí, Králova sestra a další.

Královna je vyobrazena v Dér el-Bahrí se svou dcerou Neferubity. Její další dcerou byla královna a faraon Hatšepsut. Není známo, zda byli princové Amenmose a Vadjmose jejími syny. Předpokládá se, že byli syny další královy manželky Mutnofret.

Památníky a nápisy[editovat | editovat zdroj]

Oficiálním jménem Yuf sloužil jako druhý prorok, dveřník chrámu a kněz. Také sloužil množství královských žen. Nejdříve sloužil Ahhotep, matce faraona Ahmose I., byl zodpovědný za opravu narušené hrobky královny Sobekemsaf a nakonec sloužil královně Ahmose. Yuf zaznamenal, že ho královna stanovila pomocným pokladníkem a svěřila mu službu u sochy Jejího Veličenstva. Hatšepsut nechala vytvořit výjev, jak se k její matce Ahmose přiblížil bůh Amon a ona je tak božského původu.

O mnoho let později faraon Amenhotep III. tento výjev okopíroval, aby ukázal, jak bůh Amon navštívil jeho matku Mutemwiyu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ahmose (queen) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Ahmose na Wikimedia Commons