Agent chodec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Agent chodec je pojmenování pro agenty, kteří po komunistickém puči přecházeli ilegálně hranice do Československa. Agenty chodci se stávali českoslovenští emigranti, kteří byli náborováni v utečeneckých táborech. Tento způsob zpravodajského boje proti sovětskému bloku využíval československý zahraniční odboj ve spolupráci s americkou Counter Intelligence Corps (později Central Intelligence Agency), britskou Secret Intelligence Service nebo francouzskou tajnou službou.

Agenti často prošli pouze velice povrchním školením a nebyli připraveni na rozsáhlou síť konfidentů StB. Jen málo z nich byli profesionální zpravodajci, často se jednalo o nezkušené mladé lidi toužící po dobrodružství. Odhad historiků je, že zhruba polovina jich byla zadržena a přes dvacet jich bylo popraveno, mezi nimi i Štěpán Gavenda. Agent chodec je označení Státní bezpečnosti - sami agenti si říkali kurýři nebo kopečkáři.[1]

Tajná věznice StB pro agenty chodce fungovala v letech 1951–55 v prostorách někdejšího Arcibiskupského gymnázia v Praze-Bubenči.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ota Rambousek: Paměti lichoběžníka: paměti agenta-chodce. Primus, Praha, 1999, 251 s.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]