Aeskulapova hůl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Aeskulapova hůl, symbol očistné a samoléčivé síly v člověku.
"Hvězda života", mezinárodní znak zdravotnické záchranné služby.

Aeskulapova hůl je znak lékařů a farmaceutů. Symbol má svůj počátek již ve starověkém Řecku a byl součástí starořecké mytologie. Pojmenování pochází od Asklépia (latinsky Aesculapius; počeštěně Aeskulap), starověkého řeckého boha lékařství, syna boha Apollóna, jenž léčil všechny nemoci a dovedl oživovat mrtvé. Aeskulapova hůl obtočená hadem je znamením životní síly a zdraví. Tento znak lze spatřit na všech lékařských objektech. Podle jiných teorií však není kolem hole obtočen had, ale vlasovec medinský, červ cizopasící v lidské kůži a při léčbě je namotáván na kousek dřeva.

Symbolika[editovat | editovat zdroj]

Tento starořecký symbol má značit sílu, zdraví a především zdárné hojení. Má být též symbolem pro přítomnost boží pomoci při léčbě a dodávat všem lidem sílu a naději v úspěšné uzdravení. Kolem specifické hole se obtáčí had, který je tradičně označován jako užovka stromová. Dnes se však vynořují, výše popsané teorie o tom, že had je ve skutečnosti vlasovec medinský ovinutý kolem kousku dřeva. Přesto je však tradiční popis užovky, která je díky tomu nazývána Asklépiovým hadem. Tento had žije především v jižní Evropě a Malé Asii.

Historie symbolu[editovat | editovat zdroj]

Tento symbol, jeho původ a význam se vyskytují ve více kulturách a dobách vzniku.

Řecká teorie[editovat | editovat zdroj]

Základní je starořecká pověst o Asklépiovi, který byl žákem Cheiróna. Asklépios byl znám tím, že dokázal léčit každou chorobu a hlavně přiváděl mrtvé zpět k životu. Tím však rozhněval Apollóna a Dia, protože porušoval božský pořádek na Zemi a Zeus jej srazil bleskem do Tartaru. Byl však později propuštěn a v trojské válce ošetřoval zraněné a zachránil Filoktéta po uštknutí hadem.

Teorie červa[editovat | editovat zdroj]

Podle této teorie je námětem k symbolu vlasovec medinský (latinsky Dracunculus medinensis), který parazituje pod kůží člověka, nejčastěji na noze nebo ruce, kde vytvoří svědivý vřed. Při pokusu ochladit vřed ve vodě tento praská a vzniklým otvorem klade parazit své larvy do vody, čímž zajistí novou populaci. V této chvíli lze vyčnívající konec červa zachytit a opatrně jej namotávat na kus dřívka.

Biblická teorie[editovat | editovat zdroj]

Tato verze říká, že když Izraelity na poušti napadli jedovatí hadi, Bůh dal Mojžíšovi pokyn zhotovit bronzového hada a pověsit jej na kůl. Kdo byl uštknutý hadem a podíval se na hada bronzového, byl uzdraven.

Záměna[editovat | editovat zdroj]

Hůlka obchodu, místo zamýšlené hůlky lékařské.

Aeskulapova hůl (s jedním hadem - symbol lékařství) bývá často zaměňována za Hermovu resp. Merkurovu hůl, tzv. caduceus (se dvěma hady a s okřídleným vrškem - symbol obchodu), čehož se dopustila mj. i Americká armáda, v emblému "Medical corps".

Reprezentace v počítači[editovat | editovat zdroj]

Aeskulapova hůl je obsažena ve znakové sadě Unicode jako symbol U+2695 (⚕).