Adulár

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bílé krystaly aduláru s pyritem (z výstavky v novém Gotthardském tunelu)
Diagram složení jednotlivých odrůd živců - oblast "Mischungslücke" představuje tzv. zakázanou oblast, tedy takové kombinace koncentrací jednotlivých kationtů, které jsou za bězných podmínek nestabilní.

Adulár je lesklý minerál ze skupiny živců, odrůda K-živce – ortoklasu – s příměsí albitu. Chemický vzorec je (K,Na)AlSi3O8.

Název zavedl v roce 1780 Ermenegildo Pini podle lokality z alpského pohoří Adulagebirge (součást Gotthardského masivu) ve Švýcarsku.

Krystalizuje v triklinické soustavě tvaru pseudo-rombických čtyřbokých sloupců. Krystaly jsou bělavé až průhledné. Ze strukturního hlediska představuje nízkoteplotní varietu ortoklasu, která je také blízká částečně neuspořádanému mikroklinu.[1]

Významná naleziště tohoto minerálu jsou v Indii, Barmě a na Srí Lance. Kameny odtud se používají ve šperkařství jako drahokam "měsíční kámen" (nejde samozřejmě o horninu z Měsíce). Jak název měsíční kámen, tak název adular souvisejí s typickým světelným jevem, adularizací - pod určitými úhly dopadající světlo vytváří nažloutlé či namodralé mléčné odlesky. To je dáno rozhraními v mikrostruktuře materiálu. Při vzniku minerálu za teplot přes 600 °C se mohou vytvářet tuhé roztoky s libovolnou kombinací koncentrací kationtů K+, Na+ a Ca2+. Pokud však tato kombinace spadá do tzv. zakázané oblasti (viz diagram), vysrážejí se při ochlazení minerály s nejbližším povoleným složením. Na rozhraních takových mikroútvarů se pak láme a odráží světlo.[2] Podobný efekt vykazuje i labradorit, další ze skupiny živců.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Adulár na slovenské Wikipedii.

  1. Adulár. In: Encyklopedický ústav SAV. Encyclopaedia Beliana. 1. vyd. Bratislava : Veda a Encyklopedický ústav SAV, 1999. 696 s. ISBN 80-224-0554-X. Zväzok 1. (A - Belk), s. 58.
  2. https://danatenzler.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=760205

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]