Adršpach (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zámek Adršpach
(Dolní Adršpach)
Zámek Adršpach
Zámek Adršpach
Účel stavby

Středisko panství

Základní informace
Sloh barokní
Výstavba 1596
Přestavba 1970
Materiál zdivo
Stavebník Adam Bohdanecký z Hodkova
Současný majitel Obec Adršpach
Poloha
Adresa Dolní Adršpach, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 36861/6-1490 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Adršpach v Dolním Adršpachu, dnes nazývaný též Dolní Adršpach, nechal v roce 1596 vystavět Adam Bohdanecký z Hodkova. Adam spolu se svým synem a 39 dalšími osobami však zemřel při výbuchu v jičínském zámku při řešení sporu o část panství Smiřických. Na dlouhá léta se stal střediskem zdejšího panství. Zámek prošel řadou stavebních úprav. Poslední generální oprava proběhla v roce 1970. V prostorech zámku byl Státní ústřední archiv.

Památková ochrana[editovat | editovat zdroj]

Zámek s parkem na kresbě Joana Venuta z roku 1823

Zámecký areál s přilehlým parkem je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1] V důsledku nedostatečné péče a sporů o vlastnictví je park značně zanedbaný, zarostlý náletovou vegetací a jeho původní kompozice prakticky zanikla, proto je areál veden na seznamu ohrožených nemovitých památek ČR.[2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dvoupatrová obdélná budova s pětihranou věží v jižní části. V přízemí věže byla kaple. V přízemí budovy byl sklad potravin a kuchyně. V poschodí pak pokoje, jídelna a kanceláře. Nad hlavním průčelím obráceném k východu byl později přistavěn i pseudorenesanční balkón na konzolách. V 18. století byla postavena samostatně stojící administrativní budova a hospodářský dvůr na severní straně.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-07-15]. Identifikátor záznamu 148750 : zámek. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Seznam ohrožených nemovitých památek: zámek, Dolní Adršpach [online]. Praha: Národní památkový ústav, 2015-03-12 [cit. 2018-09-14]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • CECHNER, Antonín. Soupis památek historických a uměleckých v politickém okresu Broumovském. Svazek XLV.. Praha: Archaelogická komise při České akademii věd a umění, 1930. 352 s. Dostupné online. Kapitola Adršbach (Adersbach) : Dolní Adršbach, s. 5-7. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]