Achillova šlacha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Zobrazení achillovky v Grayově anatomii
Srovnání: Vlevo noha s přetrženou achillovkou, vpravo zdravá noha

Achillova šlacha neboli achilovka (latinsky tendo Achillis) je šlacha na noze. Spojuje lýtkový sval a dvojhlavý sval lýtkový (společně tvořící trojhlavý sval lýtkový) s chodidlovým svalem a patní kostí. Začíná zhruba v polovině lýtka a vede po jeho zadní straně až na patu. Je nejpevnější šlachou člověka a je využívána pro pohyb v kotníku při chůzi a běhu. Při extrémním zatížení respektive náhlém zatížení neodpovídajícím předchozí trénovanosti může dojít k jejímu přetržení či natržení.

Achillova šlacha se funkčně stejně vyskytuje i u jiných živočichů, například u gibonů. Naopak jinde schází nebo je zakrslá, například u goril. Výzkumy ukazují, že rozvinutá Achillova šlacha významně ulehčuje běh a pomáhá člověku jak dosáhnout vyšší rychlosti, tak vyšší vytrvalosti.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Jméno pochází od hrdiny Achillea ze starořeckých mýtů. Ten byl svou matkou Thetis jako dítě ponořen do řeky Styx, čímž mu byla zajištěna skoro úplná nezranitelnost. Jediným zranitelným místem byla jeho pata, za kterou ho matka při ponořování držela. I v nemýtickém světě je zranění achillovky značnou komplikací, protože je u člověka klíčová pro chůzi a běh.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Achilles tendon na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]