Abram Archipov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Abram Jefimovič Archipov
Portrait of Arkhipov by Repin.jpg
Narození15.jul. / 27. srpna 1862greg.
Jegorovo
Úmrtí25. září 1930 (ve věku 68 let)
Moskva
Místo pohřbeníVagaňkovský hřbitov
Alma materImperátorská akademie umění (do 1886)
Moskevská škola malířství, sochařství a architektury
Povolánímalíř
Významná dílaZápad slunce nad zimní krajinou
Oceněnínárodní výtvarník RSFSR
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Abram Jefimovič Archipov (1862-1930) byl ruský realistický umělec, člen uměleckých kolektivů Peredvižniků a Světa umění.

Narodil se ve vesnici Jegorovo v Rjazaňské oblasti (rodné jméno Pyrikov) a odešel v roce 1877 na Moskevskou školu malířství, sochařství a architektury, kde studoval u různých ruských umělců včetně Vasilije Perova, Vasilije Polenov a Vladimira Makovského. V roce 1883 odešel na Carskou akademii umění v Petrohradě a zůstal tam dva roky, než se vrátil dokončit studium v Moskvě.

Archipov byl v roce 1889 přijat k Peredvižnikům a do Světa umění vstoupil v roce 1903. Často umělecky zpracovával život ruských žen, přičemž některé z jeho realistických obrazů zachycují jejich ponurou každodenní realitu. Archipov také namaloval několik obrazů rolnických žen ve venkovském Rusku v živých tradičních národních krojích. Stejně jako jeho kolegové ze Světa umění i Archipov pravidelně maloval v plenéru, cestoval a maloval na severu Ruska a u pobřeží Bílého moře.

Arkhipov také učil na Moskevské škole malířství, sochařství a architektury, kde byl dříve studentem, a od roku 1922 do roku 1924 učil na škole VCHUTEMAS. V roce 1924 vstoupil do Asociace umělců revolučního Ruska a v roce 1927 získal titul národního umělce SSSR. Zemřel v Moskvě v roce 1930.

Vybrané obrazy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Abram Arkhipov na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]