Abd al-Halím Háfiz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Abd al-Halím Háfiz
Ahafez.jpg
Základní informace
Jinak zvaný Abd el-Halim Hafez
Abdel Halim Ali Shabana
Abdel Halim Hafez
el-Andaleeb el-Asmar
Narození 21. června 1929
Šarkíja
EgyptEgypt Egypt
Úmrtí 30. března 1977 (ve věku 47 let)
Šarkíja
EgyptEgypt Egypt
Příčina úmrtí selhání jater
Místo pohřbení Egypt
Žánry arabská hudba
Povolání zpěvák, herec, kapelník, producent
Nástroje hlas
Hlasový obor baryton
Aktivní roky 1952-1977
Vydavatel EMI Arabia
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Abd al-Halím Háfiz (arabsky عبد الحليم حافظ‎, běžně používané anglické přepisy Abd el-Halim Hafez nebo Abdel Halim Hafez, * 21. června 192930. března 1977 Šarkíja, Egypt) byl arabský–egyptský hudebník, zpěvák a herec. Patří k nejvýraznějším osobnost egyptské populární hudby druhé poloviny dvacátého století. Byl popularizátorem arabské romantické písničky.

Začátkem padesátých let Abd al-Halím Háfiz působil jako zpěvák v Káhiře. Známým se stal od roku 1953, když zaskakoval za Karema Mahmúda v rozhlasovém hudebním představení. Jeho umělecký výkon upoutal pozornost hudebního producenta Háfize Abd al-Wahába, který mu nabídl trvalý pracovní poměr pro egyptské národní rádio. Jako vděk Wahábovi začal používat ve svém jméně Hafez.

Jeho dvorním hudebním skladatelem byl Mohammed Abd al-Waháb, se kterým složil několik desítek milostných písní. Nejznámějšími písněmi jsou Ahwak (miluji tě), Nebtedi Minen el Hekaya (kde máme příběh začít), Fatet Ganbina (prošla kolem nás). Spolupracoval i s arabským básníkem Mohamedem Hamzou, se kterým složil písně Zay el Hawa (že by láska), Sawah (tulák), Hawel Teftekerni (vzpomeň si na mě) a další. Své skladby zpíval živě s hudebním orchestrem za zády (crooning).

Abd al-Halím Háfiz zemřel v roce 1977 a jeho pohřbu se zúčastnilo několik milionů lidí ze všech arabských zemí. Jeho hudba ovlivnila mnoho dalších nejen arabských hudebníků.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Abdel Halim Hafez na anglické Wikipedii.