Abú Nuwás

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Abú Nuwás
Fiktivní portrét Abú Nuwáse od Chalíla Džibrána
Fiktivní portrét Abú Nuwáse od Chalíla Džibrána
Narození756
Ahváz
Úmrtí814
Bagdád
Povoláníbásník a spisovatel
Žánrpoezie
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Abú Nuwás al-Hasan ben Hani al-Hakami (746762 Ahvaz, Írán813815 Bagdád)[1] byl jedním z nejvýznamnějších arabských a perských básníků své doby. Ve svých verších otevřeně vyznával homosexuální city, opěvoval lesbickou lásku a erotiku v nejširším smyslu slova.[2][2]

Jeho matka byla tkadlena a otec, kterého nikdy nepoznal, voják. Jeho prvním učitelem byl Waliba ibn al-Hubáb, zemřelý v roce 786. Abú Nuwás studoval v Basře, kde byli jeho učiteli Abú Ubaida a Abu Zaid, a v Kúfě, pod vedením Chaláfa al-Ahmara. Vystudoval islámskou teologii a gramatiku. Údajně také pobýval nějaký čas na poušti, aby se naučil čistému jazyku. Literární kariéru zahájil v Bagdádu psaním milostné lyriky a satir. Působil jako dvorní básník u chalífy Hárúna ar-Rašída. Jako legendární, silně zkarikovaná, postava vystupuje v Příbězích tisíce a jedné noci.[3]

Abú Nuwás psal formálně mistrovskou poezii, a někdy bývá označován za největšího arabského básníka vůbec. Světovou slávu mu nicméně získaly jeho v pozdější fázi života psané verše o homosexuální lásce (mudhakkarat), vínu (chamrijjat) a jiných, z islámského pohledu, nemravnostech.

Pro mladé chlapce dívky jsem v dáli zanechal

A pro staré víno pustil vodu z hlavy

Vzdálen přímé stezce, volím bez pýchy

Klikaté cesty hříchu, neb tento oř

Bez výčitek otěže střásl

Odnášeje pryč své udidlo i uzdu

Abú Nuwás: Chlapec je cennější než dívka.[4]

Kromě literární hodnoty v nejširším smyslu slova, poskytuje dílo Abú Nuwáse cenné svědectví o kulturním klimatu Bagdádu doby Abbásovců.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Encyklopaedia Britannica Online: Abu Nuwas[nedostupný zdroj]
  2. a b Esat Ayyıldız. "Ebû Nuvâs’ın Şarap (Hamriyyât) Şiirleri". Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi 18 / 18 (2020): 147-173.
  3. Classic Encyclopedia. www.1911encyclopedia.org [online]. [cit. 2008-08-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-07-26. 
  4. Gay Arab Poetry. www.androphile.org [online]. [cit. 26-08-2008]. Dostupné v archivu pořízeném dne 31-12-2005. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]