AEGEE

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

AEGEE (francouzsky Association des États Généraux des Étudiants de l'Europe) je nezisková a nepolitická studentská organizace, která působí aktuálně ve 241 univerzitních městech v celé Evropě. Vznikla v roce 1985 a hlavním cílem zůstává po celou dobu vytváření tolerantní evropské společnosti bez bariér. V současnosti má organizace více než 15000 členů po celé Evropě. Ti se mohou seberealizovat v mnoha projektech, jež jsou kategorizovány do čtyř hlavních oblastí:

  • kulturní výměna
  • aktivní občanství
  • vyšší vzdělání
  • mír & stabilita

Organizace struktura AEGEE stojí na dvou pilířích. Prvním pilířem je centrála v Bruselu, do které je každoročně voleno několik studentů, kteří se naplno věnují chodu organizace na celoevropské úrovni. Spolupracují přímo s několika NGOs při Evropské Unii. Druhým klíčovým pilířem jsou lokální organizace fungující v jednotlivých státech na jednotlivých univerzitách. V Česku momentálně existují pobočky v Praze, v Plzni a v Brně.

Studenti všech vysokých škol mají možnost podílet se na mnoha projektech během celého roku. Jednoznačně nejpopulárnější akcí je projekt letních univerzit – [Summer Universities]. Během letních prázdnin je po celé Evropě organizováno více než 100 takových akcí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]