Přeskočit na obsah

Francesca da Rimini (Rachmaninov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(rozdíl) ← Starší revize | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější revize → (rozdíl)
Francesca da Rimini
Rachmaninov s prvními představiteli opery (Baklanov, Salina, 1906)
Rachmaninov s prvními představiteli opery (Baklanov, Salina, 1906)
Základní informace
Žánropera
SkladatelSergej Vasiljevič Rachmaninov
LibretistaModest Iljič Čajkovskij
Počet dějství1 (2 obrazy)
Originální jazykruština
Literární předlohaDante Alighieri: La divina commedia
Datum vzniku1904–1905
Premiéra24. ledna 1906, Moskva, Bolšoj těatr
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Francesca da Rimini, Op. 25, je opera o dvou obrazech s prologem a epilogem skladatele Sergeje Rachmaninova na ruské libreto Modesta Iljiče Čajkovského. Je založeno na příběhu o Francesce da Rimini z Dantovy Božské komedie. Rachmaninov složil roku 1900 duet Francescy a Paola, ale na opeře začal pracovat roku 1904. Premiéra se uskutečnila 24. ledna 1906 ve Velkém divadle (Bolšoj těatr) v Moskvě, kterou dirigoval sám skladatel. Na programu představení byla spolu s touto operou ještě opera Lakomý rytíř.

Hlavní postavy

[editovat | editovat zdroj]
  • Duch Vergilia (baryton)
  • Dante Alighieri (tenor)
  • Lanceotto Malatesta (baryton)
  • Francesca da Malatesta, Lanceottova žena (soprán)
  • Paolo Malatesta, mladší Lanceottův bratr (tenor)

Děj se odehrává na hradě rodiny Malatesta koncem 13. století.

Duch básníka Vergilia zve básníka Danta na okraj prvního kruhu pekla. Sestoupí do druhého kruhu, kde zní tichý zpěv zatracených duší. Dante vyzve dvě takové duše, Francescu a Paola, aby vyprávěli svůj příběh.

Na nádvoří hradu se Lanceotto Malatesta chystá na válečnou výpravu, ale přiznává, že už delší dobu nenachází ve válčení zálibu. Lanceotto je zmrzačený a ví, že jeho žena Francesca ho nemiluje. K svatbě ji rodina přiměla lstí. Francesca se totiž domnívala, že jejím manželem se má stát Paolo, Lanceottův pohledný mladší bratr. Lanceotto Francescu podezřívá z nevěry a na Paola žárlí. Chce je usvědčit z cizoložství. Vstupuje Francesca, ujišťuje Lanceotta o své poslušnosti, ale říká, že ho nemůže milovat. Ptá se ho, kdy se vrátí a Lanceotto odpovídá, že se nevrátí před koncem bitvy. Když Francesca odejde, Lanceotto se směje.

Francesca a Paolo jsou sami v hradní komnatě. Paolo vypráví příběh o Lancelotovi a Guinevře, který je podobný jejich pocitům. Přitom vyznává Francesce lásku. Francesca se nejprve brání, chce zůstat věrná Lanceottovi. Avšak její odmítání ustane po Paolových pokračujících vyznáních lásky. Zpívají o své lásce a obejmou se. Lanceotto se mezitím vrátil a vidí milence spolu. Francescu a Paola zabije.

Paolo a Francesca se ztrácejí ve víru druhého kruhu. Dante je zachvácen lítostí a strachem. Jemu i Vergiliovi v mysli setrvává myšlenka: „Není většího utrpení, než v neštěstí vzpomínat na časy šťastné.“

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Francesca da Rimini (Rachmaninoff) na anglické Wikipedii.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Dante Alighieri. Božská komedie. Peklo. Praha : Mladá fronta, 1978. Přeložil Vladimír Mikeš.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]