Přeskočit na obsah

Chůva k pohledání

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chůva k pohledání
Fran Drescher
Fran Drescher
Základní informace
Původní názevThe Nanny
Žánramerický televizní sitcom
Formátsitcom
NámětFran Drescher
Peter Marc Jacobson
RežieLee Shallat
HrajíFran Drescher
Charles Shaughnessy
Daniel Davis
Lauren Lane
Nicholle Tom
Benjamin Salisbury
Madeline Zima
Skladatel znělkyAnn Hampton Callaway
Úvodní znělka„The Nanny Named Fran“
Země původuUSAUSA Spojené státy
Jazykangličtina
Počet řad6
Počet dílů147 včetně speciálů (seznam dílů)
Obvyklá délkacca 23 minut
Produkce a štáb
Vedoucí
produkce
Fran Drescher
Prudence Fraser
Peter Marc Jacobson
Frank Lombardi
Caryn Lucas
Robert Sternin
Diane Wilk
ProducentKathy Landsberg
Fran Drescher
DistributorColumbia TriStar Television
Premiérové vysílání
StaniceCBS
Formát obrazu4 : 3
Formát zvukuStereo
Vysíláno3. listopadu 1993 23. června 1999
Oficiální webové stránky
Chůva k pohledání na ČSFD, Kinoboxu, SZ, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chůva k pohledání (v anglickém originále The Nanny) je americký sitcom, koprodukovaný Sternin & Fraser Ink, Inc. a Highschool Sweethearts Productions ve spolupráci s TriStar Television pro CBS network, kde byl vysílán od 3. listopadu 1993 do 23. června 1999. V České republice je často opakován na televizi Prima. V hlavní roli se objevuje Fran Drescher jako Fran Fine, atraktivní Židovka z Queens, která se náhodou stane chůvou tří dětí z newyorské vyšší třídy. Úvodní píseň napsala a nazpívala Ann Hampton Callaway.

Producenti Drescher a její pozdější manžel Peter Marc Jacobson si vzali mnoho inspirace z osobního života Drescherové, včetně jmen a postav založených na blízkých příbuzných a kamarádech.[1] Seriál získal cenu Rose d'Or, jednu cenu Emmy a třináct nominací. Navíc Drescher byla dvakrát nominována na Zlatý glóbus.[1] Po roce 2000 bylo na základě sitcomu natočeno mnoho adaptací.

Vtip Chůvy k pohledání je postaven na základě mnoha opakujících se vtipů (tzv. running gags, typické především pro situační komedie), za nímž stojí úspěch celého seriálu.

Děj

Pozor. Následující text vyzrazuje děj!

Chůva k pohledání staví na hlavní dějové linii Fran Fine s výraznými nosovkami (hraje Fran Drescher) z Flushingu v Queensu, která jako náhodou zazvoní na anglického vdovce, broadwayského producenta Maxwella Sheffielda (hraje Charles Shaughnessy). Fran nedávno její bývalý přítel Danny vyhodil z práce, kde pracovala jako svatební poradkyně, ale Maxwell si myslí, že jde o novou chůvu jeho tří dětí, kterou k němu poslali z agentury. Fran se se svými neobvyklými schopnostmi pečovatelky, krásou, smyslem pro humor a její upřímností brzy u dětí stane stejně oblíbenou jako Maxwell. Děti respektují její názor a vůbec ji mají rádi jako svoji vlastní, již zesnulou, matku. Nastává situace, kdy se obyčejná mladá žena z předměstí setkává s modrou krví; Fran pořádnému, až upjatému Maxwellovi a jeho dětem v postupných dávkách podává "logiku Queensu" a pomáhá jim stát se šťastnou a živou rodinou.

Hrdým členem Sheffieldovy domácnosti je sluha Niles (Daniel Davis), který pozorně sleduje všechny události v domě a svým obratným jazykem je komentuje. Ihned pozná Franinu schopnost udržovat teplo rodinného krbu a skamarádí se s ní. Špičkuje se s Maxwellovou „nóbl“ obchodní společnicí C.C. Babcock, která brzy pochopí, že nejen ona, ale i Fran pomýšlí na Maxwella . Avšak C.C na konci seriálu pozná, že Niles je její skutečná láska...

Ke konci řekne Maxwell Fran, že ji miluje. On to ale odvolá a Fran se na něj naštve. Avšak stejně se do sebe zamilují a postupně se políbí, pomilují, vezmou a z něj vzniknou dvojčata. Poté se přestěhují na Floridu.

Kolem Fran se pravidelně točí „typická posedlá a jídlo milující židovská matka“ Sylvia; její vzácně viděný, avšak často zmiňovaný otec Morty; senilní babička Yetta Rosenberg závislá na cigaretách, která se domnívá, že Maxwell je Franin manžel a děti také; a hloupá nejlepší kamarádka Val Toriello.

Obsazení

Chůva k pohledání měla stále obsazení po celých šest sérií, o kterém celý příběh byl, s mnohými krátkodobými vedlejšími postavami, ale i hostujícími hvězdami.

Hlavní role

Postava Herec/herečka Dabér(ka)
Fran Fine Fran Drescher Magda Reifová
Maxwell Sheffield Charles Shaughnessy Zdeněk Mahdal
Maggie Sheffield Nicholle Tom Anna Suchánková
Brighton Sheffield Benjamin Salisbury Tomáš Materna (1.-3. řada)

Vojta Kotek (4.-6. řada)

Grace Sheffield Madeline Zima Rozita Erbanová
Niles Daniel Davis Vladimír Čech
C. C. Babcock Lauren Lane Miroslava Součková

Vedlejší postavy

Sylvia Fine Renée Taylor
Yetta Rosenberg Ann Morgan Guilbert
Val Toriello Rachel Chagall

Přehled řad

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam dílů seriálu Chůva k pohledání.
ŘadaDílyPremiéra v USAPremiéra v ČR
První dílPoslední dílPrvní dílPoslední díl
1 2219931103a3. listopadu 199319940516a16. května 1994vysílánovysíláno
2 2619940912a12. září 199419950522a22. května 1995vysílánovysíláno
3 2719950911a11. září 199519960520a20. května 1996vysílánovysíláno
4 2619960918a18. září 199619970521a21. května 1997vysílánovysíláno
5 2319971001a1. října 199719980513a13. května 1998vysílánovysíláno
6 2219980930a30. září 199819990623a23. června 1999vysílánovysíláno

Hostující hvězdy

Přestože většina dílů byla o skupině hlavních postav, Chůva k pohledání spolupracovala s obrovským množstvím hostujících hvězd. Za mnohé například Pamela Anderson jako Franina nemesis Heather Biblow, Ray Charles jako Yettin snoubenec Sammy, Lainie Kazan jako Franina teta z otcovy strany Freida a Spalding Gray jako Dr. Jack Miller. Většina hostů se objevila v jediné epizodě za sebe sama, především ve spojení s Maxwellovými obchodními vztahy, a to herci jako Chevy Chase, Billy Ray Cyrus, Lesley-Anne Down, Erik Estrada, Dan Aykroyd, Joe Lando, Shari Lewis, Bette Midler, Jane Seymour, Cloris Leachman, Elizabeth Taylor, Jason Alexander, Lynn Redgrave a Hunter Tylo; mediálně známé osobnosti Roger Clinton, Jr., Jay Leno, David Letterman a Donald Trump; z hudebníků třeba Celine Dion, Cher, Elton John, Eartha Kitt, Patti LaBelle a Brian Setzer a mnoho dalších. Herečka a modelka Twiggy se ukázala v jedné epizodě v roce 1994. Raper Coolio, Whoopi Goldberg, Steve Lawrence a Rosie O'Donnell hostovali i jako postavy, tak i jako oni sami v různých dílech. Trojnásobný účastník americké reality show Survivor Jonathan Penner hrál Franina bývalého snoubence Dannyho Imperielliho. James Marsden se představil jako Maggiein přítel Eddie a Telma Hopkins si zahrála Franinu „matku“ v díle Franin původ.

Fran Drescher si zopakovala svou roli Bobbi Fleckman z filmu This Is Spinal Tap a také se jednou objevila za sama sebe (tzv. cameo; Charles Shaughnessy ji následoval ve dvojroli jako sultán ve speciálním díle. Skuteční rodiče Fran Drescher, Morty a Sylvia Drescher si zahráli strýčka Stanleyho a tetu Rose; její pes Chester hrál mazlíčka C.C. ve více než tuctu epizod. Manžel Renée Taylor, Joe Bologna, a jejich syn Gabriel hráli menší role doktorů. Ray Romano hostoval v seriálu jako Ray Barone, Franin bývalý spolužák, spojíc Chůvu k pohledání se svou komedií Raymonda má každý rád. Tom Bergeron hrál sebe v epizodě, kde Maxwell byl hvězdou Hollywood Squares namísto Andrewa Lloyda Webbera.

Přijetí

Premiérové vysílání v USA ve středu večer — v kolizi s Kutilem Timem — seriál velice oslabovalo, dokonce byl málem zrušen, přestože do měl velké ambice. Sitcom byl ale velice populární na mezinárodním poli, zvláště v Austrálii[2], kde šlo o jeden z nejlépe hodnocených pořadů druhé poloviny devadesátých let.

Přes velkou oblibu veřejnosti sponzoři vytýkali scenáristům, že zacházejí příliš daleko v otázkách etnické příslušnosti a Drescher hraje přílišnou Židovku.[2] Herečka, cítíce tlak na změnu identifikace s charakterem své postavy, odmítla změnit Fran v Italoameričanku: „V televizi musíte pracovat rychle, co nejreálněji. A pro mě je ve skutečnosti nejpřirozenější Židovka a chci ji hrát tak věrohodně, jak umím.“[3] Naproti tomu, producenti přišli s rozhodnutím, že naproti ní by měla být rodina britského původu, takže „nepůjde tolik o Židovku, jako spíše o Američany, kterým jste fandili,“ vysvětluje Sternin. „Myšlenkou bylo, udělat ji americkou holkou, která se občas projeví jako Židovka, než Židovkou pracující pro WASPy.“[2]

Další verze

Země s vlastní verzí

Chůva k pohledání byla vysílána ve více než osmdesáti zemích světa. Navíc, byly v mnoha zemích natočeny lokalizované verze tohoto seriálu, které však velmi dodržovaly původní scénář, až na několik malých úprav vzhledem k odlišným kulturám každé země. Ruská verze byla natolik populární, že několik původních amerických scenáristů bylo pověřeno napsat nový scénář, až budou originální epizody znovu zpracovávány.[4]

Reference

  1. a b "The Nanny" trivia [online]. [cit. 2007-06-16]. (IMDb). Dostupné online. 
  2. a b c "Enter Winning" [online]. [cit. 2008-03-05]. (Hollywood Reporter). Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-08-23. 
  3. "I'm a Survivor!" [online]. [cit. 2007-06-18]. (Jewish Journal). Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-07-08. 
  4. "Still Married, With Children, But in Russian [online]. [cit. 2008-02-02]. Dostupné online. 

Externí odkazy