Přeskočit na obsah

Čalmak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Čalmak
Žánropera
SkladatelJozef Rosinský
LibretistaKoloman Grman
Počet dějství3
Originální jazykslovenština
Datum vzniku1937–1938
Premiéra6. dubna 1940, Bratislava, Slovenské národní divadlo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čalmak je opera o třech dějstvích slovenského skladatele Josefa Rosinského. Libreto napsal Koloman Grman. Opera byla napsána v letech 1937–1938 a 6. dubna 1940 měla premiéru ve Slovenském národním divadle v Bratislavě.

Jozef Rosinský (1897–1973) byl plodný slovenský skladatel, autor četných oper a skladeb církevní hudby, do roku 1928 člen řádu salesiánů, na jehož školách v Itálii studoval hudbu, poté ředitel katedrálního kúru a pedagog na římskokatolických školách v Nitře. Libretista Koloman Grman (1912–1990) byl v té době bohoslovec v Nitře, později působil jako vojenský duchovní v armádě Slovenského státu a poté jako kněz. Pro Grmana se jednalo o ojedinělý literární počin v jeho kariéře a pro Rosinského se Čalmak stal třetí a poslední operou, která se dostala na repertoár Slovenského národního divadla; stejně jako předchozí nebyla příznivě přijata kritikou ani diváky. Rosinský poté napsal ještě sedm dalších oper, z nichž však žádná již nebyla uvedena.

Děj opery Čalmak se odehrává v době tureckých vpádů na Slovensko (16.–17. století) – „čalmak“ znamená turecký nájezdný oddíl. V popředí stojí příběh dvou mladých milenců, kteří podvakrát upadnou do mohamedánského zajetí, ale podaří se jim uniknout.[1] Námětem tak tato opera předjímá pozdější a významnější opery Ladislava Holoubka Svítání a Jána Cikkera Beg Bajazid.

Historik slovenské opery Igor Vajda považuje libreta Rosinského oper obecně za postrádající vnitřní dramatičnost, dostatečnou literární úroveň i větší originalitu. Skladateli Rosinskému přiznává „nespornou profesionální erudovanost“ a jeho operám „množství pozoruhodných úseků […] s primárně lyrickým nebo tanečním rázem“, ale chybělo mu prý dramatické cítění a větší osobitost, jeho hudbu označuje jako „eklektický novoromantický proud“, který využívá prvky novějšího slovenského folklóru.[2] Operní kritik Vladimír Blaho – na rozdíl od Bellova Kováře Wielanda, Figušova Detvana i pozdějších oper Ladislava Holoubka – je považuje za „díla, která se dají označit z dnešního hlediska spíše jen za pokusy o národní operu“.[3]

Osoby a první obsazení

osoba hlasový obor premiéra (6.4.1940)[4]
Sokol baryton Anton Bledý
Eva alt Janka Kamasová
Martin tenor Janko Blaho
Marienka Javorová soprán Zita (Hudcová-)Frešová
Paša bas Zdenek (Ruth-)Markov
Ahmud Hašanaga bas Vratislav Jelínek
Mustafa Abrurahnan tenor František Hájek
Izidor Icik tenor buffo Štefan Figura
Zlavský bas František Habara
Voják tenor Harry Kluska
Jeunoch baryton Rudolf Petrák
Marienka soprán Žofia Napravilová
Jankova matka mezzosoprán Marie Řezníčková
Dirigent: Ladislav Holoubek
Režie: Bohuš Vilím
Choreografie: Bohumil Relský
Výprava: Ján Ladvenica

Reference

  1. VAJDA, Igor. Slovenská opera. Bratislava: Opus, 1988. 368 s. 62-001-88 SOP. S. 28. 
  2. Vajda, s. 29–30.
  3. BLAHO, Vladimír. Ešte päť do stovky [online]. Bratislava: Opera Slovakia, 2015-02-28 [cit. 2016-04-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-04-14. (slovensky) 
  4. Čalmak [online]. Bratislava: Divadelný ústav Bratislava, rev. 2015 [cit. 2016-04-08]. Dostupné online. (slovensky)