Přeskočit na obsah

Život je krásný (film, 1946)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Život je krásný
Základní informace
Původní názevIt's a Wonderful Life
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka125 min
Žánryromantická komedie
fantasy film
filmové drama
retrospektivní film
filmová komedie
vánoční film
film natočený podle knihy
PředlohaThe Greatest Gift
ScénářFrances Goodrich
Albert Hackett
Jo Swerling
Frank Capra
Michael Wilson
Philip Van Doren Stern
RežieFrank Capra
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleJames Stewart
Donna Reedová
Lionel Barrymore
Henry Travers
Thomas Mitchell
… více na Wikidatech
ProdukceFrank Capra
HudbaDimitri Tiomkin
KameraJoseph B. Walker
Joseph F. Biroc
Victor Milner
StřihWilliam Hornbeck
Výroba a distribuce
Premiéra20. prosince 1946 (USA)
7. ledna 1947 (USA)
17. dubna 1947 (Kanada)
… více na Wikidatech
Produkční společnostiLiberty Films
RKO Pictures
DistribuceRKO Pictures
Netflix
Rozpočet3,2 mil. $
Tržby8,2 mil. $ (2022; celosvětově)[1]
1,5 mil. $ (USA)[1]
OceněníNational Board of Review: Top Ten Films
Život je krásný na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život je krásný (v originále It's a Wonderful Life) je americký dramatický fantasy film z roku 1946. Natočil jej režisér Frank Capra a vychází z povídky The Greatest Gift od Philipa Van Doren Sterna, jež je volně inspirována Vánoční koledou Charlese Dickense.[2] Hlavní role ztvárnili James Stewart, Donna Reedová, Lionel Barrymore a Henry Travers. Hudbu složil Dimitri Tiomkin.

Film byl v pěti kategoriích neúspěšně nominován na Oscara, Frank Capra si odnesl Zlatého Glóba za režii. Nicméně i přes počáteční smíšené ohlasy je dnes považován za jeden z nejlepších filmů všech dob a zejména v USA se stal oblíbenou vánoční klasikou.[3] Samotný Capra později prohlásil, že právě za tímto účelem snímek vznikl. Jedná se o oblíbený počin i hlavní hvězdy snímku, herce Jamese Stewarta.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Snímek vypráví o životě bankéře George Baileyho, jenž se svou rodinou žije na fiktivním maloměstě Bedford Falls ve státě New York. I přes svou ztrátu sluchu na levém uchu již v raném věku, kdy zachraňoval mladšího bratra z ledového jezera, má mnoho snů a přání, například procestovat svět.

Ovšem den předtím, než se chystá vyrazit do světa, jeho otec znenadání zemře důsledkem mozkové mrtvice. Otcovu firmu Building and Loan nemá kdo převzít, leda snad hrabivý a hamižný pan Potter, který už i tak má na městečko obrovský vliv. To George nechce připustit, a tudíž se nakonec ujímá otcova podniku.

I přesto, že Georgův mladší bratr Harry vystudoval univerzitu místo George a našel si zde i manželku, samotnému Georgovi se také nevede zle. Společnost pod jeho vedením vzkvétá, vliv pana Pottera slábne a George se ožení se svou dávnou láskou Mary. Opraví společně zchátralý dům, usadí se v něm a mají čtyři děti.

Donna Reedová a James Stewart jako manželé Baileyovi

Na Štědrý den ovšem Georgův společník ve firmě, strýček Billy, nešťastnou náhodou ztratí 8 000 dolarů v hotovosti. Ve stejný den přijde do společnosti inspektor, jenž v důsledku těchto událostí hodlá Building and Loan zavřít. To způsobí u George stav naprosté nouze. Pohádá se s vlastní rodinou, neúspěšně škemrá u Pottera o půjčku, opije se v místním baru a nakonec hodlá spáchat sebevraždu skokem z mostu.

V tu chvíli ovšem na Zem přichází strážný anděl druhé třídy, Clarence Odbody, nadpřirozený prvek filmu. Ten dostal za úkol nebohého George zachránit, což mu umožní stát se andělem první třídy a konečně získat křídla.

Clarence tedy ukáže Baileymu, jak by svět vypadal, kdyby se George nikdy nenarodil. Z Mary by byla mrzutá stará panna, celé město (přejmenované na Pottersville) by ovládl zlomyslný pan Potter a tím i násilí a korupce. Harry Bailey by se tenkrát v zamrzlém jezeře utopil, neboť by tam nebyl jeho zachránce George.

George Bailey zanedlouho pochopí význam své existence a, jakmile jej Clarence vrátí do reality, běží obejmout svou rodinu a strávit s nimi Vánoce. Kromě toho, když obyvatelé městečka slyšeli o stavu George, všichni se složili a nashromáždili velkou sumu peněz jako odplatu za vše dobrodiní, které jim tento slušný člověk udělal. A v neposlední řadě, anděl Clarence konečně dosáhne svých vlastních křídel.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

James Stewart George Bailey
Donna Reedová Mary Hatch
Lionel Barrymore pan Potter
Thomas Mitchell strýček Billy
Henry Travers Clarence
Beulah Bondi paní Baileyová
Frank Faylen Ernie
Ward Bond Bert
Gloria Grahame Violet
Todd Karns Harry Bailey
Frank Albertson Sam Wainwright
H. B. Warner pan Gover

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Box Office Mojo. Dostupné online. [cit. 2022-12-25].
  2. CARTER, E. E. The Symmetry of A Christmas Carol and It's a Wonderful Life [online]. 2018-12-24 [cit. 2023-12-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Popelku na Štědrý večer, ale jaké vánoční filmy přes zbytek svátků? - Seznam Médium. medium.seznam.cz [online]. [cit. 2023-12-27]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]