Židovský hřbitov v Poběžovicích

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Židovský hřbitov v Poběžovicích
Židovský hřbitov v Poběžovicích
Židovský hřbitov v Poběžovicích
Lokalita
Stát Česká republika
Kraj Plzeňský
Okres Domažlice
Obec Poběžovice
Zeměpisné souřadnice
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Židovský hřbitov v Poběžovicích leží severozápadně od obce Poběžovice v remízku v polích po pravé straně silnice na Drahotín. Nově k němu byla vybudována zpevněná cesta z Poběžovic.

Během okupace došlo k jeho devastaci a dodnes v areálu zůstalo jen kolem 50 náhrobních kamenů z necelých pěti set udávaných k roku 1929.[1] Nejstarší náhrobek z roku 1634 je situován v zadní části hřbitova.[2] Pozoruhodný je velký reliéfní náhrobek rabína Joela Ranschburga z roku 1820. Na hřbitov se vstupuje umělecky kovanou brankou s kamenným portálem, jež nese hebrejský nápis. Péčí o hřbitov se zabývá Občanské sdružení Abraham Poběžovice. Ještě podrobneji se historii obce židovské věnuje bakalářská práce, kterou najdete na Kešetu (u hesla 228-Poběžovice). A také samotný fakt, že dodnes na poničené hřbitovní ploše nacházíme náhroky – a tedy pohřby - z let probíhající Třicetileté války skutečně potvrzují starobylost poběžovické obce a přítomnost židovského živlu přinejmješím již na konci 16. století. A zhruba do téže doby je tedy možno potvrdit i existenci hřbitova. (Dnes nejstarší dochovanou macejvou je macejva z roku 1634, ale po tom, co si hřbitov prodělal  před a během Druhé války, nelze tvrdit, že je to macejva skutečně nejstarší.

Poběžovická synagoga, vystavěná v letech 1814 - 1816, stávala v jižní části tehdejší židovské ulice, dnes Masarykovy, kde je dodnes torzo mikve.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie [online]. kehilaprag.cz [cit. 2012-03-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-12-22. 
  2. Abraham o.s. [cit. 2012-03-08]. Dostupné online. 
  3. zanikleobce.cz [cit. 2012-03-08]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]