Židovský hřbitov v Českém Krumlově

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Židovský hřbitov v Českém Krumlově
Obřadní síň a náhrobky v severní části hřbitova
Obřadní síň a náhrobky v severní části hřbitova
Lokalita
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Jihočeský
Okres Český Krumlov
Obec Český Krumlov
Zeměpisné souřadnice
Specifikace
Výstavba 1891
Odkazy
Kód památky 106425 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Židovský hřbitov se nachází ve východní části města Český Krumlov v těsném sousedství městského hřbitova ve Hřbitovní ulici.

Historie a popis[editovat | editovat zdroj]

Hřbitov byl založen v roce 1891,[1] k čemuž významně přispěl Ignaz Spiro, zakladatel větřínských papíren,[2] jenž byl také autorem myšlenky na výstavbu synagogy.[3] Spirova rodina má na hřbitově hrobku a samotnému Ignazi byla uvnitř obřadní síně na památku připevněna děkovná deska.

Interiér hřbitovní budovy

V interiéru síně se zachoval pouze čtecí pult, zbytky černých pohřebních már a originální dlaždicová podlaha. Místnost je osvětlena přes šest vysokých oken s typickým horním obloukem. Uvnitř jsou umístěny seznamy obětí nacismu, příklad úmrtního zápisu o některých z nich, výstřižky z novin s židovskou tematikou nebo například kopie deníkového záznamu Jiřího Ortena o zákazech týkajících se židovské komunity za protektorátu. Na jižní zdi síně je vložena pamětní deska MUDr. Juliu Loriovi.

Plocha hřbitova je 2 546 m2[4] a je ohraničena vysokou udržovanou zdí. Jediná vstupní brána s Davidovou hvězdou v severní části hřbitova se zamyká, prohlídku však lze domluvit přes městské infocentrum. Hrobky se nacházejí především v jihozápadní části hřbitova, zatímco jeho velká část na severozápadě areálu je víceméně nevyužitá a osázená jen několika stromy a keři. Pravidelné pohřby se zde konaly do roku 1938, přičemž poslední urna (s popelem Petera Ignaze Spira[2]) zde byla uložena v roce 1967.[1] Po 2. světové válce hřbitov pustl, ve hřbitovní budově se skladovalo seno a v areálu se dokonce pásli koně.[2] Až deset let po změně politického režimu začal být hřbitov rekonstruován - prováděly se zahradnické práce, opravy hřbitovních zdí a přesuny náhrobků na jejich místa.

Celkově je zde pohřbeno ve 114 hrobech 141 osob, jež pocházely nejen z Krumlova, ale také z minimálně patnácti dalších vsí a měst v okolí.[2] Posledním pohřbeným byl roku 1993 Dr. Ing. František Herbert Žalud.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český Krumlov - holocaust.cz [online]. Institut Terezínské iniciativy [cit. 2011-11-12]. Dostupné online. 
  2. a b c d Ondřej Šoka: Historie českokrumlovské židovské komunity, seminární práce - Gymnázium Český Krumlov
  3. Město Č. Krumlov [cit. 2011-11-13]. Dostupné online. 
  4. Informační tabule v areálu hřbitova
Pohled na areál od severozápadu